Chystáme sa na Kubu

Pri tejto príležitosti na Kubu vycestuje 11 zástupcov Proxenty zo všetkých oblastí: manažéri projektu, odborníci na technológie, zástupcovia kreatívneho a marketingového tímu a samozrejme, autor myšlienky a majiteľ skupiny PROXENTA, Pavol Kožík. Letenky už máme kúpené a začíname baliť kufre 🙂 O priebehu našej výpravy vás budeme informovať, sledujte nás na našom facebooku a dozviete sa, ako naša návšteva na Kube prebieha.

Rok na Kube

Realizácia celého projektu prináša mnohé výzvy a príležitosti. Výnimočnou príležitosťou je pracovná pozícia, vďaka ktorej je možnosť stráviť na Kube jeden rok. Nevyhnutná je plynulá španielčina a tiež slovenčina, prípadne angličtina, vynikajúce organizačné schopnosti, samostatnosť a zodpovednosť. Pracovná náplň: Stavebný dozor pri príprave a realizácii výrobného závodu v meste Caribién. Pozícia ešte nie je obsadená, ak by ste mali záujem, alebo poznáte niekoho kto by sa na túto pozíciu hodil, bližšie informácie radi poskytneme, stačí ak nám napíšete na adresu: gabriela.kucerova@proxenta.sk.

 

Viac o tomto projekte sa dočítate v nasledujúcom článku:

 

Kubánsky príbeh Proxenty slovami Pavla Kožíka

V júni 2018 sme sa s kubánskym partnerom dohodli po trojročných rokovaniach na definitívnej podobe spoločného projektu, ktorý teraz musí byť v súlade s kubánskou legislatívou autorizovaný Radou ministrov, čiže priamo vládou. Následne sa v roku 2019 založí spoločný podnik, čím definitívne začne plynúť harmonogram projektu.

Spoločný podnik

Forma, akou tento projekt bude realizovaný, je spoločný podnik (empresa mixta). Je to model, kedy kubánsky štát, reprezentovaný špecializovanou štátnou spoločnosťou Coralsa, spolu so zahraničným investorom založia na Kube spoločnosť. Prostredníctvom nej potom realizujú vopred dohodnutý a vládou schválený plán, ktorý je súčasťou plánovanej ekonomiky. Závod vyrobí presne stanovené objemy presne stanovených výrobkov v dohodnutých časových horizontoch a zásobí tak sieť štátnych predajní a hotelov v naplánovanom objeme. 

Dôvody, prečo Kuba zakladá takéto spoločné podniky so zahraničnými investormi, sú ekonomické. Kube umožní splniť si cieľ – nahradiť import vlastnou výrobou na ostrove.  Tento model je výhodný pre obe strany. Pre nás ako investora je atraktívna nielen 7,2 ročná návratnosť investície, ale aj celkový profit, ktorý prinesie. Ten vyplýva zo štúdie realizovateľnosti, ktorú vypracoval domáci kubánski odborníci a nezávislá zahraničná poradenská spoločnosť Ernst & Young.

Proxenta bude v poradí iba desiaty zahraničný investor, ktorý založí s Kubou spoločný podnik v potravinárskom sektore. Zo Slovenska sme prvou firmou, ktorá investuje na Kube mimo sektor energetiky. 

Kubánsky trh

Kuba je z investičného hľadiska veľmi atraktívna. Má jedenásť miliónov obyvateľov a každý rok pricestuje na Kubu približne štyri milióny turistov. Veľkosťou sa teda tento trh dá porovnať  s bývalým Československom, ktorý svojho času zásobovali cukrovinkami štyri samostatné závody. My budeme na Kube pre konkrétne rady výrobkov jediný výrobca bez konkurencie. Navyše, viaceré štúdie predpovedajú nárast počtu turistov, ktorí v budúcnosti navštívia Kubu. Ich spoločný realistický odhad je osem miliónov. Predpokladá sa aj rast kúpyschopnosti kubánskeho obyvateľstva. Preto potenciál projektu vidíme väčší, ako je deklarovaný v štúdii realizovateľnosti.

Ľudské zdroje

Závod v štyridsaťtisícovom meste Caibarién bude zamestnávať dvestoštyridsať ľudí v trojsmennej prevádzke. Vieme, že každý biznis stojí na ľuďoch a preto od začiatku budeme dbať na vzdelávanie ľudí. Budeme sa snažiť využiť rôzne existujúce vzdelávacie programy. Iniciovali sme komunikáciu medzi slovenskými a kubánskymi univerzitami, pokúsime sa dostať kubánskych študentov na slovenské univerzity technického zamerania, aby sme vo výrobe dokázali držať krok s tými najlepšími. 

Spoločne s Coralsou sa nám pre našich zamestnancov podarilo navrhnúť zaujímavý sociálny systém. Aj vďaka tomu, že nám naši budúci partneri veľa vysvetľovali a pomáhali nám pochopiť život a systém fungovania na Kube, dnes už oveľa viac chápeme potreby domáceho obyvateľstva.  Ako príklad uvediem zaradenie osobného automobilu medzi firemné benefity. My auto vnímame ako bežnú súčasť života, ale na Kube to tak nie je. Preto osobný automobil ako firemný benefit je nesmierne atraktívny.

Harmonogram projektu

Realizačná fáza projektu začne plynúť roku 2019, kedy sa založí spoločný podnik a bude zapísaný do obchodného registra na Kube. Ako prvé musíme zrekonštruovať závod a následne od 1. kvartálu roku 2020 plánujeme začať navážať prvú časť technológie. Najprv sa začnú vyrábať oblátky a sušienky. V druhej etape pribudne výroba cukríkov a cereálií. 

Prínos pre región a pre krajinu

Vstup zahraničného investora bude znamenať prínos pre celý región. Proxenta sa bude aktívne zaujímať o to, ako sa využívajú prostriedky plynúce z miestnych daní, ktoré bude podnik odvádzať. Našou snahou bude prispieť k rozvoju regiónu a jeho zviditeľneniu, napríklad aj pre turistov. Do akej miery bude táto snaha úspešná sa uvidí, ale určite urobíme všetko pre to, aby región čo najviac pozitívne pocítil vstup investora na svoje územie. V rámci štúdie, ktorá sa robí pri zakladaní spoločného podniku, je vyčíslený aj prínos projektu pre krajinu. U tohto projektu sa prínos už len za prvých dvadsať rokov blíži tristo miliónom dolárov. Do tohto čísla je zahrnuté všetko, vrátane odvedených daní.

Odbyt

Náš investičný projekt je situovaný na trhu s plánovanou ekonomikou, čiže má svoje špecifiká. Jedným z nich je, že projekt nemusí a nebude riešiť problematiku odbytu. Ten je vopred stanovený a naplánovaný prostredníctvom tritisíc koncových predajní na Kube. Mesto Caibarién bolo kedysi významným centrom rybolovu a už v minulosti sa tu  sústreďoval priemysel. Poloha v strede ostrova je veľmi priaznivá z hľadiska logistiky a umožňuje efektívne distribuovať tovar po celom ostrove. Súčasťou projektu je aj export.

Prezident kubánskej spoločnosti  Nelson Arias a majiteľ Proxenty Pavol Kožík pri podpise dokumentácie, obsahujúcej podrobné plány na založenie spoločného výrobného podniku.

 

 

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!