Sporenie nie je investovanie. Aký je medzi nimi rozdiel?

Každý, kto neminie všetky peniaze, ktoré zarobí, musí riešiť otázku, ako naložiť s prostriedkami, ktoré mu na konci mesiaca zostanú. Na výber má prakticky dve možnosti – môže si ušetrené peniaze odkladať na bežnom či termínovanom účte, alebo ich bude investovať.

Rozdiel medzi týmito dvoma spôsobmi nakladania s peniazmi vysvetlila Renata Domčeková v rubrike Slovník investora v relácii Investujeme v TA3.

Výrazná väčšina Slovákov zatiaľ uprednostňuje sporenie pred investovaním. Sporenie je v podstate iba kumulovanie peňazí na bežných či termínovaných účtoch. Výhodou sporenia je jeho naozaj vysoká bezpečnosť. Sporenie má však aj veľkú nevýhodu, a síce, že peniaze, ktoré sporíme, postupne strácajú svoju hodnotu kvôli inflácii.

Na trhu sú síce aj také sporiace produkty, ktoré ponúkajú zhodnotenie nasporených peňazí, ale tie zvyčajne nedokážu pokryť mieru inflácie. Ak chceme inflačné straty efektívne kompenzovať, musíme peniaze premiestniť tam, kde budú pracovať a vyprodukujú nám vyšší výnos, ako je inflácia.

Investovanie znamená podstúpiť určité riziko a zakúpiť si aktíva, ktoré produkujú zisk, napríklad cenné papiere. Čím vyššie riziko sme ochotní podstúpiť, tým vyšší výnos môžeme očakávať. Ale aj vyššiu stratu, ak sa investícia nepodarí. A práve toto ľudí najčastejšie odrádza od investovania. Zároveň je to dôvod, prečo majú Slováci 70 % svojich úspor na bežných účtoch v bankách, kde sa im znehodnocujú.

Mnohí z nich by aj chceli investovať, ale zatiaľ tak neurobili, pretože čakajú, kým nájdu na trhu produkt, ktorý by bol bezpečný ako termínovaný vklad, ale zároveň by prinášal výrazne vyšší výnos. To sú ľudia, ktorí zatiaľ nevedia, ako funguje trh a nepoznajú takzvaný magický trojuholník investovania.

Na jeho vrcholoch sú riziko, výnos a likvidita, teda schopnosť premeniť invstíciu naspäť na peniaze. Základná poučka investora hovorí, že ak chceme dosiahnuť maximum na jednom z troch vrcholov tohto investičného trojuholníka, musíme urobiť  primeraný ústupok na obidvoch zvyšných vrcholoch, alebo aspoň na jednom z nich. Ak teda chceme vyšší výnos, musím nevyhnutne akceptovať aj primerane vyššie riziko a prípadne aj nižšiu likviditu.  

Investičné riziko je nevyhnutnou súčasťou investovania. Nedá sa úplne vylúčiť, ale dá sa s ním pracovať. Všeobecne uznávaným liekom na investičné riziko je jeho rozloženie, čiže diverzifikácia. Znamená to, že nedáme všetky peniaze na jedno miesto, ale svoj investičný majetok rozdelíme na viac častí a tie smerujeme do rôznych aktív. Ak sa niektorá z investícií nevydarí podľa našich predstáv, strata nebude taká veľká a môže ju kompenzovať úspech niektorej inej investície v našom portfóliu. 

Vybudovať si kvalitné investičné portfólio ale nemusí byť pre bežného človeka jednoduché. Ak nemá investor sám dostatočné znalosti a skúsenosti s investovaním, s budovaním portfólia mu vie pomôcť odborník. Ten mu pomôže nielen optimálne rozložiť riziko, ale aj vytvoriť portfólio, ktoré je ušité investorovi na mieru a zohľadňuje všetky jeho dôležité potreby.

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!