Inflácia: Tichý požierač úspor

Inflácia znižuje hodnotu peňazí, ktoré máme na bankovom účte bez toho, aby to niekto videl. Pôsobí síce potichu a nebadane, no nemilosrdne. Ako je vôbec možné, že nám z účtu ubúdajú peniaze?

Predstavte si, že máte na účte v banke 100 tisíc eur. O rok sa ich hodnota pri trojpercentnej inflácii, akú sme mimochodom na Slovensku mali pred pandémiou, zníži o tri tisíc. Ceny tovarov a služieb totiž stúpli za rok v priemere o tri percentá, takže na ten istý pomyselný „nákupný košík“ tovarov a služieb ako pred rokom už potrebujete 103 tisíc eur. Alebo inými slovami, za svojich 100 tisíc eur úspor si už kúpite len to, čo pred rokom stálo 97 tisíc eur. Kúpna sila vašich úspor klesá. Požiera ju inflácia.

Čo inflácia vlastne je a ako môžeme svoje peniaze pred ňou ochrániť vysvetlil Martin Kubalík, CFO investičnej skupiny Proxenta, v rámci pravidelnej rubriky Slovník investora v relácii Investujeme na TA3.

Inflácia je prirodzený ekonomický jav, ktorý je relatívne dobre preskúmaný a píše sa o ňom v učebniciach ekonomickej teórie. Infláciu, teda rast cien, môžu spôsobiť dva hlavné dôvody. Prvým je jav, keď majú kupujúci vo vreckách viac peňazí, ako je k dispozícii tovarov na trhu. Súperia tak medzi sebou o to, kto z nich si daný tovar kúpi. Obchodníci to využijú a zvýšia ceny tak, aby sa dopyt a ponuka vyrovnali. To sa nazýva dopytová inflácia, alebo inflácia ťahaná dopytom.

K podobnému javu dochádza aj vtedy, keď sa zvýšia ceny vstupných surovín. Predstavte si, že ceny ropy a palív nárazovo stúpnu. Firmy, ktoré si chcú svoje zisky zachovať, musia vyššie vstupné náklady premietnuť do cien svojich výrobkov. Vyššie ceny vstupov sa tak pretavia do rastu cien výstupov. To je ponuková inflácia, alebo inflácia tlačená ponukou.

Inflácia je problém najmä pre tých, ktorí majú svoje úspory uložené niekde, kde nezarábajú. Povedzme na bankovom účte alebo doma. Priemerné úročenie peňazí v slovenských bankách aktuálne dosahuje zhruba 0,2 percenta ročne. Vyplýva to zo štatistík NBS. Ak je inflácia tri percentá a vy máte úrok len 0,2 percenta, ročne stratíte 2,8 percenta. Riešením teda je umiestniť peniaze tam, kde výnos pokryje minimálne infláciu.

Všetci, ktorí chcú svoje peniaze ochrániť pred infláciu, musia vyvinúť nejakú aktivitu a iniciatívu navyše. Znamená to, nespoliehať sa len na banky a nájsť si investičný produkt, ktorý vám dokáže zarobiť. Možností ako investovať je veľa. Keď nemáte rád riziko, vyberiete si konzervatívny produkt a uspokojíte sa s výnosom povedzme tri percentá ročne. Keď naopak chcete investovať na dlhšie a ustojíte aj vyššie riziko, môžete sa dostať so ziskom aj nad desať percent ročne. Rozhodnutie musí urobiť každý sám.

Riešením ako vyhrať nad infláciou je teda premeniť úspory na investície. Vedieť investovať neznamená, že na banky by sme mali úplne zanevrieť. Ich výhodou je to, že vám vaše vklady vedia vyplatiť prakticky okamžite. Plnia teda v ekonomike nezastupiteľnú úlohu. V banke by sme si však mali nechať len bezpečnostnú rezervu, ktorá slúži najmä pre nečakané a náhle výdavky. Zvyšok je rozumné zodpovedne a triezvo investovať.

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!