Hrozí nám realitná bublina?

Ceny nehnuteľností prudko rastú. Tempo ich zvyšovania je najrýchlejšie od roku 2008. Čoraz častejšie sa preto hovorí o realitnej bubline. Nafukuje sa naozaj, alebo zatiaľ nemáme dôvod sa znepokojovať? 

Realitný trh rastie naozaj rýchlo. Ceny dosiahli úroveň z roka 2008 už pred dvomi rokmi. Pamätníkom táto situácia pripomína situáciu z obdobia pred finančnou krízou. NBS však hovorí, že zatiaľ sa bublina nenafukuje. 

Podľa jej výpočtov sa síce dostupnosť bývania pre ľudí zhoršuje, zatiaľ sme však len vo fáze rizika, nie bubliny. Pri svojom hodnotení NBS sleduje vývoj cien vo vzťahu k mnohým parametrom. Napríklad k priemernej mzde, zamestnanosti, či úverom na bývanie. 

Cieľom banky je posúdiť dostupnosť bývania. Teda to, ako veľmi ceny zodpovedajú finančným možnostiam kupujúcich. Keď mzdy rastú, dostupnosť bývania sa zlepšuje. To isté platí, keď sa znižujú úroky na hypotékach, alebo keď sa zlepšuje zamestnanosť. Inými slovami, keď rastúce ceny bývania kompenzuje lepšia finančná situácia kupujúcich.

Podľa prepočtov sme na priemerný štvorcový meter bývania pred krízou v roku 2008, teda keď bola realitná bublina na vrchole, potrebovali až dva priemerné mesačné platy. Vlani nám na to stačilo jeden a pol platu. Situácia teda ešte nie je až taká tragická, hoci je pravda, že situácia sa zhoršuje. Ceny v poslednom roku rastú oveľa rýchlejšie než platy a to je problém. Dostupnosť bývania sa zhoršuje. Aktuálne sme vo fáze rizika, čo je tesne pred fázou realitnej bubliny. Ak teda tento vývoj bude pokračovať, čoskoro sa na trhu naozaj vytvorí bublina.

5 fáz cenovej dynamiky podľa NBS

Základným predpokladom toho, aby sme sa nedostali do bubliny, je zosúladenie rastu cien so zvyšovaním platov. Ceny rastú rýchlo najmä z dôvodu nedostatočnej ponuky. Ak by sa teda malo tempo rastu cien spomaliť, muselo by sa viac stavať. A tomu bránia zdĺhavé povoľovacie konania. Úrady by teda mali byť oveľa pružnejšie, aby umožnili developerom prinášať nové nehnuteľnosti na trh. 

K upokojeniu na realitnom trhu môže pomôcť aj rast miezd. Očakávame, že keď sa ľudia vrátia po lock-downe do práce, ekonomika sa vráti do starých koľají. Obnoví sa teda aj rast platov, ktorý sa počas pandémie zastavil. Tento faktor je teda prirodzeným dôsledkom ekonomického oživenia, na ktoré všetci tak túžobne čakáme.    

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!