Funkcia zlata v investičnom portfóliu

Fyzické zlato je špecifickým druhom investície. Neplynú z neho žiadne výnosy ako napríklad z dlhopisov v podobe kupónov, z akcií v podobe dividend alebo nehnuteľností vo forme nájomného. Viacerí odborníci preto upozorňujú, že zlato nie je investíciou v pravom zmysle slova. Akú funkciu plní zlato v investičnom portfóliu?

Zlato má tú vlastnosť, že dokáže uchovávať hodnoty. Ak teda očakávate na finančných trhoch či v ekonomike búrlivé časy, vložíte peniaze do zlata. To vám umožní prečkať nepriaznivé obdobie. V prípade dlhodobej krízy alebo nepriaznivého obdobia sa dokonca fyzické zlato môže stať bartrovým platidlom. Preto je zlato pokladané za takzvaný „bezpečný prístav“ (safe heaven). Znamená to, že je útočiskom investorov v čase nepohody.  

V auguste 2020 prekonalo zlato po druhýkrát v histórii hodnotu 2 000 dolárov. Aj dnes sa drží na vysokých hodnotách – okolo 1 700 dolárov. Investori sa obávajú dopadov pandémie, no aj negatívnych vplyvov zásahov centrálnych bánk. Šíri sa obava z vysokej inflácie. Podobne aj v roku 2008 počas krízy vystrelila hodnota fyzického zlata, ale následne aj rýchlo spadla.   

Nie je preto rozumné smerovať všetky investície iba do zlata. Aj tu platí pravidlo diverzifikácie. Inými slovami, investície treba rozkladať. Teda mať časť peňazí v dlhopisoch, akciách, v hotovosti a napríklad aj v zlate. Investičný horizont pri zlate by mal byť určite vyšší ako 10 rokov, skôr by sa však mal rátať v desaťročiach.  

Keďže zo zlata neplynie žiaden výnos, nie je rozumné upriamiť pozornosť iba na zlato. Na druhej strane dokáže dodať portfóliu potrebnú stabilitu. Poučky hovoria, že zlato by dlhodobo nemalo tvoriť viac ako desať percent portfólia. Nie je pritom bezpečné a ani rozumné mať zlato uložené niekde doma, či nebodaj nosiť zlaté mince so sebou v peňaženke. Hrozí nám strata prípadne krádež. Je však viacero možností, ako do tohto kovu investovať aj bez toho. 

Zlato môže byť napríklad uložené bezpečne v bankovom trezore. Ďalšou možnosťou je staviť na zlato formou iných finančných produktov, napríklad akcií alebo podielových fondov. Môžete si kúpiť napríklad akcie spoločností, ktoré sa zaoberajú ťažbou či spracovaním zlata. K dispozícií sú aj rôzne fondy, ktoré investujú do zlata. Dokážete tak staviť na rast ceny tohto drahého kovu nepriamo, bez toho, aby ste ho fyzicky vlastnili. Tak je možné využiť všetky výhody, ktoré zlato ponúka a zároveň eliminovať možné riziká. 

O investičnom zlate a jeho úlohe v portfóliu investora rozprávala Renata Domčeková, riaditeľka predaja investičných produktov skupiny Proxenta v rámci pravidelnej rubriky “Slovník investora” v relácii Investujeme na TA3.

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!