Ako sa pripraviť na dôchodok?

Dôchodok je časť života, ktorú podvedome v mysli odkladáme. Často na neho začneme myslieť až príliš neskoro. Výsledkom je, že sa nedokážeme dostatočne finančne pripraviť. Ešte stále sme totiž zvyknutí, že na dôchodku sa o nás postará štát. Ako vyzerá dôchodkový systém na Slovensku teraz a aké zmeny ho vplyvom demografie neodvratne čakajú?

Dôchodkový systém je u nás tvorený z troch pilierov. Prvý z nich je povinný a druhé dva dobrovoľné. Prvý pilier znamená prerozdelenie prostriedkov vyzbieraných od pracujúcich. Hovorí sa mu preto aj priebežný. Znamená to, že financie, ktoré zaplatia pracujúci formou odvodov do Sociálnej poisťovne, sa v danom mesiaci prerozdelia medzi aktuálny počet dôchodcov. Odvody vyberá a prerozdeľuje Sociálna poisťovňa.  

V princípe je tento pilier závislý od toho, koľko ľudí momentálne pracuje. Sociálna poisťovňa má síce svoj vlastný rozpočet, jej príjmy teda tvoria aj dotácie zo štátneho rozpočtu, vďaka čomu dočasne môže prerozdeliť aj viac ako vyberie na odvodoch od pracujúcich. No z dlhodobého hľadiska výška dôchodkov závisí od počtu pracujúcich a výšky ich miezd. S klesajúcim počtom pracujúcich sa znížia aj možnosti Sociálnej poisťovne vyplácať dôchodky.

Práve to je podstatou demografického problému, ktorému bude Slovensko o niekoľko rokov čeliť. Pracujúca populácia sa vplyvom demografie zníži a počet dôchodcov vzrastie. Preto majú zmysel ďalšie piliere dôchodkového systému, predovšetkým druhý pilier.

Ten mení odvody vybrané od pracujúcich na investície na kapitálových trhoch vedené na individuálnych účtoch sporiteľov. Časť prostriedkov, ktoré pracujúci odvádzajú do Sociálnej poisťovne, tak smeruje na účty v dôchodkových správcovských spoločnostiach, ktoré ich investujú na finančnom trhu. Peniaze tu na budúcich dôchodcov počkajú, až kým nepôjdu do penzie.

Na podobnom princípe ako druhý pilier funguje aj tretí pilier. Investuje tiež do akcií a dlhopisov. Príspevky do neho sú však dobrovoľné. Ukladajú sa tak do neho iba peniaze, ktoré sme sa rozhodli dobrovoľne si odložiť bokom.

To, či bude o nás na dôchodku dostatočne postarané, závisí od viacerých faktorov. Napríklad od výšky príjmu, z ktorého počas pracovného života platíme odvody. Ďalej aj od toho, akú životnú úroveň na dôchodku chceme mať. Prvé dva dôchodkové piliere prestavujú akési minimum. Dnes napríklad priemerný dôchodok zo Sociálnej poisťovne dosahuje 500 eur. Priemerná mzda je pritom viac ako dvojnásobná. Tento pomer sa do budúcnosti nebude meniť, skôr naopak. Ak teda chceme mať na dôchodku viac ako polovicu priemernej mzdy, mali by sme si sporiť nad rámec zákonného mimina. 

Na trhu je viacero možností. Či už sú to podielové fondy, akcie alebo dlhopisy. Dôležité je, aby sporenie bolo dlhodobé. Čas je totiž rozhodujúci faktor, ktorý určuje výšku našich dôchodkových úspor. Na penziu by mali ľudia myslieť už pri vstupe na pracovný trh, teda nie až pár rokov pred dôchodkom. Čím skôr tak urobia, tým lepšie.

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!