Ako financujú developeri výstavbu realitných projektov?

Developerské projekty sú finančne veľmi náročné. Mnohí developeri preto vydávajú vlastné cenné papiere a zo zdrojov získaných ich predajom financujú svoje aktivity. Tieto peniaze sú však pre developera spravidla drahšie ako bankové úvery. Aký je v prípade developerských projektov optimálny finančný mix, aby nebola ohrozená ich návratnosť?

Pri financovaní svojich aktivít využívajú developeri spravidla viacero zdrojov. V prvom rade sú to vlastné zdroje spoločnosti. Máloktorý developer však svoj zámer financuje iba z vlastných peňazí. Zvyčajne požiada o financovanie jednu alebo aj viacero bánk.

Banky sú pri poskytovaní úverov vždy veľmi obozretné. Pred poskytnutím úveru dôkladne posudzujú v prvom rade samotného žiadateľa a následne aj predkladaný projekt. Podľa výsledku rizikovej analýzy banky ponúknu žiadateľovi individuálne nastavené podmienky. Vstup banky do takéhoto projektu je preto určitá záruka jeho kvality. Ale aj v prípade, že banka vyhodnotí firmu a aj projekt ako dôveryhodný a bezpečný, spravidla neposkytne žiadateľovi úver do výšky 100 percent projektových nákladov. Žiadateľ musí preukázať určitý objem vlastných zdrojov, zvyčajne aspoň 30 percent.

Niektorí developeri do tohto, tzv. finančného mixu, zahŕňajú aj investície od menších, súkromných investorov. Aj u nás mnohí developeri vydávajú cenné papiere a z týchto peňazí spolufinancujú svoje investičné aktivity. Tieto cenné papiere si kupujú bežní investori a tým sa spolupodieľajú na aktivitách developera. Práve pre týchto bežných investorov môže byť účasť banky na projekte jedným z ukazovateľov dôveryhodnosti emitenta, teda developera.

Aj napriek tomu, že každý projekt je jedinečný a má svoje vlastné nastavenia, môžeme aj v prípade realitných projektov hovoriť o určitom „optimálnom“ finančnom mixe. Vo všeobecnosti platí, že nech už sú súčasťou finančného mixu daného projektu akékoľvek zložky, dôležitá je vždy výsledná celková cena peňazí, ktoré sa na realizáciu projektu použijú.

Peniaze od bežných investorov sú pre developera zvyčajne drahšie, ako bankové úvery. Preto je dôležité, aby si developer výrazne väčšiu časť peňazí požičal lacno v banke a len menšiu časť drahšie od bežných investorov. Tak zabezpečí, aby sa priemerné celkové financovanie projektu dostalo na výhodnú úroveň okolo 2 – 3 percent.

Zaradiť do finančného mixu aj bankové alebo klientske peniaze a nefinancovať projekty len z vlastných zdrojov je úplne štandardné a nemusíme sa na to pozerať ako na niečo podozrivé. Z pohľadu developera by dokonca nebolo veľmi výhodné a ani správne financovať takéto náročné investičné projekty len z vlastných zdrojov. Ak dokáže získať dôveru bánk a investorov, je rozumné požičať si a radšej pracovať na viacerých projektoch naraz. Väčší počet projektov v portfóliu neprináša len väčší zisk, ale umožňuje aj diverzifikáciu rizika, čo je tiež aspekt, na ktorý by sa nemalo zabúdať. 

Viac k tejto téme porozprávala Renata Domčeková, Riaditeľka spoločnosti Proxenta Broker, v pravidelnej rubrike Slovník investora v rámci relácie Investujeme.

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!