Ako funguje zložené úročenie?

Zložené úročenie je fenomén, ktorému je nutné porozumieť, ak chcete svoje financie dobre spravovať. Je to druh úročenia, pri ktorom sa neúročí len istina, ale aj úroky z predchádzajúceho obdobia. Podmienkou je, že s investíciou a jej zhodnotením počas celej doby nehýbeme, ale necháme ich pracovať.  

Zložené úročenie sú vlastne úroky z úrokov. Vklad, ktorý vložíme dnes, sa za rok znásobí o istú sumu. Ak tento výnos nevyberieme, na ďalší rok sa už bude zhodnocovať suma vkladu plus zhodnotenie z minulého roka. Objem peňazí, ktoré sa zúročujú, sa teda každým rokom zvyšuje. Preto dosiahne na prvý pohľad prekvapivé rozmery.

Ak by ste napríklad dnes investovali 10 tisíc eur a nechali ich pracovať 20 rokov, pri úroku 5 percent ročne by ste na konci dosiahli sumu približne 26 500 eur. Teda viac ako dva a pol násobok vkladu. Ak výnos rozdelíme na jednotlivé roky, predstavuje to 830 eur ročne, čo je osem percent ročne z pôvodného vkladu 10 tisíc eur.  

Táto matematika funguje jedine vtedy, keď výnosy priebežne nevyberáte. Práve to je základom zloženého úročenia. Esenciálnou súčasťou je čas. Čím dlhšie necháte peniaze pracovať, k tým väčším násobkom pôvodného vkladu sa dostanete. 

Zaujímavé je to predovšetkým pre tých, ktorí majú k dispozícii dostatočne dlhý investičný horizont. Napríklad pre mladých ľudí, ktorí si sporia na dôchodok. Práve oni sú tí, ktorí dokážu zo zloženého úročenia vyťažiť najviac. Zoberme si napríklad uvedených desať tisíc eur. Ak by ste ich investovali nie na 20, ale na 40 rokov, čo je zhruba dĺžka pracovného života, získali by ste na konci 70 400 eur, teda takmer trikrát toľko, ako pri investícii na 20 rokov. 

Podobne to funguje aj pri priebežných investíciách, kedy nemáme počiatočný vklad, ale postupne si vkladáme povedzme 50 eur mesačne. Ak by ste 20 rokov mesačne investovali 50 eur, dopracujete sa k sume 20 373 eur. Samotné vklady budú tvoriť 12 tisíc eur. Ak by ste to však robili 40 rokov, výsledná suma by dosiahla 74 400 eur, z čoho vklady by boli 24 tisíc eur.  

V tomto prípade bude zhodnotenie o niečo menšie ako pri jednorazovej investícii. Je to z toho dôvodu, že časť vkladov realizujeme až v druhej polovici alebo pred koncom sporenia. Tieto peniaze teda nemôžu dostatočne dlho pracovať. Platí teda, že čo najviac treba vložiť na začiatku investičného obdobia.  

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!