Ako dostať rodinný rozpočet pod kontrolu?

Prieskumy hovoria, že Slováci majú v zvládaní rodinných financií značné medzery. Nie je to pritom len otázka výšky príjmov, ale aj štruktúry výdavkov. Aké pravidlá by sme mali pri manažovaní rodinného rozpočtu používať? 

Základom dobrého hospodárenia je minúť menej, ako človek zarobí. Znie to triviálne, no mnohým ľuďom sa to nedarí. Svedčí o tom vysoký počet exekúcií a osobných bankrotov. Mnohí argumentujú, že im bráni pri tvorbe úspor malý príjem. Výška príjmu je pritom len jednou stranou rovnice. Na druhej strane sú výdavky. Problémom je často v tom, že ľudia nemajú o svojich výdavkoch dostatočný prehľad.

Znamená to, že veľa ľudí nepozná presnú sumu, ktorú za mesiac potrebuje na prežitie. Aby sme mali reálny prehľad o našich financiách, je potrebné si viesť aspoň dva mesiace podrobnú evidenciu. Postačí k tomu zošit alebo tabuľka v počítači. Každý výdaj je potrebné si zaznamenať. Iba tak môžeme zistiť, na čo sme peniaze minuli. 

Evidencia výdavkov je iba prvým krokom. To, že si výdavky spíšeme na papier samozrejme neznamená, že zmiznú. Potom je nutné si rozpočet vyhodnotiť a pozrieť si, v akom pomere sú príjmy a výdavky. Na základe takéhoto auditu je potom treba nastaviť si plán na ďalší mesiac. Iba takto sa dá dostať financie pod kontrolu. 

Je dobré, ak nevyhnutné výdavky, teda tie na bývanie a stravu, netvoria viac ako polovicu rodinného rozpočtu. Tento druh spotreby sa redukuje len veľmi ťažko, ale ide to. V prípade bývania je pri napätom rozpočte niekedy nutné presťahovať sa do menšieho bytu, alebo obmedziť sa na službách.

Zo zvyšku by sme mali pamätať na tvorbu finančnej rezervy. Myslieť napríklad na opravu auta, novú pračku či počítač. Týmto výdavkom spravidla nie je možné sa vyhnúť, preto si treba na ne zodpovedne odkladať. Na tento účel by malo ísť zhruba 10 percent príjmu.

Rovnako je potrebné myslieť dopredu aj na väčšie výdavky, ako sú napríklad kúpa auta či bytu. Oveľa väčšiu  prioritu by však malo mať sporenie na dôchodok, či na vzdelanie detí. Na takýto dlhodobý účel by malo smerovať 20 percent rozpočtu.

Aj keď by sa mohlo zdať, že v rodinných financiách majú miesto iba povinnosti, nie je to celkom tak. Aj bezprostredné výdavky „pre potešenie“ majú v rodinnom rozpočte miesto. Tento typ výdavkov by však mal dostať prioritu až ako posledný, teda až keď máme uhradené všetky nevyhnutné položky. Ľudia robia často chybu v tom, že najprv míňajú na zábavu, až potom myslia na úspory. Výsledkom potom je, že na sporenie im už nič nezostane. Malo by to byť pritom naopak. Hneď z príjmu by si sme mali odložiť bokom úspory a až zvyšok míňať. Len tak sa dokážeme dostať do plusu. 

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!