Zlato je ideálne na diverzifikáciu investičného portfólia

Zlato počas koronakrízy prekonalo svoje maximá. Stalo sa prvou voľbou mnohých ustráchaných investorov. Aký osud ho však čaká teraz, keď je odznenie krízy na obzore? Má zlato stále miesto v portfóliách investorov? A platí to aj o diamantoch? Sú rovnako cenné ako zlato?

Na tieto aj ďalšie otázky odpovedali v relácii Investujeme na TA3 riaditeľ výroby ALO diamonds Ivo Weber a investičný analytik spoločnosti FinGO František Burda.  

„Zlato je určite stále lákavá komodita. Najmä preto, že je známa už tisícročia, používala sa vo výmennom obchode a dôležité je to, že aj v tomto finančnom systéme má stále svoje miesto. Platí to i pre iné vzácne kovy ako sú napríklad diamanty. V rámci investícií klienti vyhľadávajú drahé kovy a kamene najmä preto, aby diverzifikovali svoje portfólio,” hovorí František Burda. Ten upozornil na to, že investori sú počas krízy náchylnejší investovať do stabilných produktov.  

Cena žltého kovu prekonala v auguste minulého roku hranicu dvoch tisíc dolárov (2038 dolárov).  Zlato sa dostalo na výslnie aj počas koronakrízy. Funguje totiž pre investorov ako bezpečný prístav. Všadeprítomná neistota ich ženie k drahému kovu ako nádeji na uchovanie hodnôt. Platí to dlhodobo a inak tomu nebolo ani počas tejto krízy.  

Investície do zlata majú mnoho priaznivcov. Nemalý je však aj zástup jeho odporcov. Namietajú, že zlato neposkytuje žiaden výnos. Investori napríklad v prípade akcií dostávajú pravidelné dividendy, pri dlhopisoch sú to kupóny a pri nehnuteľnostiach nájomné. Zlato žiadny výnos neposkytuje. Kritici preto namietajú, že nejde o investíciu v pravom zmysle slova.  

„Najnižšie ceny sú keď sa nič nedeje. Ak aj zle kúpite, v dlhodobom horizonte sa vám to vráti. Kto potrebuje hotovosť nemal by do zlata investovať. Môže sa totiž dostať do situácie, že potrebuje kapitál a musel by riskantne predať a mohol by prerobiť,” vysvetľuje Ivo Weber. Dodáva, že podobnou komoditou ako zlato sú aj diamanty, ktoré však nie sú tak náchylné na pokles ceny ako zlato.  

Zlato má v očiach investorov niekoľko funkcií. Je to únikové aktívum. Keď akcie strácajú pôdu pod nohami, investori sa upínajú k zlatu, ktorého cena vtedy rastie. Neplatí to len pri akciách. Aj keď sa celkové vyhliadky na vývoj ekonomiky zhoršujú, rastie záujem o žltý kov. Dokáže totiž uchovávať hodnoty.   

Ďalšou funkciou zlata je ochrana pred infláciou. Reakciou centrálnych bánk na súčasnú krízu bolo opätovné roztočenie rotačiek tlačiarní na peniaze. V dôsledku toho vzrástli obavy zo zvýšenia inflácie. Minulosť ukazuje, že ak sa hodnota peňazí všeobecne znehodnotí, zlato ju naopak dokáže udržať. Je tak poistkou proti inflácii, čo je dané najmä jeho vzácnosťou. Udáva ju zložitá a nákladná ťažba žltého kovu. Inými slovami, množstvo zlata na trhu je limitované. Nie je možné ho zvýšiť, na rozdiel od objemu vytlačených peňazí.  

Táto súvislosť sa v minulosti potvrdila už niekoľko krát. Aj v dôsledku finančnej krízy v roku 2008 zaznamenalo zlato výrazný nárast trvajúci až do roku 2011. Za tri roky vzrástla jeho hodnota takmer trojnásobne.   

Ešte prudšie zmeny môžeme vidieť vo vzdialenejšej minulosti. Napríklad v období ropných šokov alebo pri páde Brettonwoodskeho menového systému. Vtedy prinieslo zlato od roku 1970 za päť rokov zisk až 419 percent. Následne s jednoročnou prestávkou vyrástlo do roku 1980 o ďalších 562 percent. Finančné trhy pretavili inflačné očakávania práve do rastu cien zlata. Vzácny kov tak dlhodobo dokazuje svoju schopnosť odolávať otrasom. Svoje miesto na investičnom nebi si tak z tohto pohľadu dokáže obhájiť.   

Okrem dočasného bezpečného prístavu vystupuje zlato pre skúsenejších investorov aj ako dôležitá dlhodobá súčasť portfólia. Nezaujíma ich totiž ani tak zlato samostatné, ale skôr jeho pridaná hodnota vyplývajúca zo zaradenia do portfólia spolu s ďalšími investičnými nástrojmi. Tým, že sa zlato vyvíja opačne ako ostatné triedy finančných aktív, je zaujímavé pre dlhodobých investorov. Drahý kov tak optimalizuje celkovú rizikovosť a výnos portfólia.

Otvorená ešte zostáva otázka v akej forme zlato vlastniť. Možností je niekoľko. Zlato je možné držať fyzicky, napríklad vo forme mincí, platničiek, alebo tehličiek. Okrem toho je možné mať ho uschované u sprostredkovateľa v trezore a doma mať len certifikát dokazujúci jeho vlastníctvo.   

Ďalšou formou sú finančné aktíva naviazané na zlato. Čoraz väčšiu popularitu si napríklad získavajú ETF fondy investujúce do zlata, alebo do podnikov, ktoré sa zaoberajú jeho ťažbou a spracovaním. Na trhu je množstvo ďalších možností, ako investovať zlata prostredníctvom finančných derivátov.    

Všeobecne sa finančné nástroje naviazané na zlato odporúčajú pre krátkodobých investorov, ktorí chcú využiť aktuálnu situáciu na trhu. Pre dlhodobých investorov je naopak odporúčané vlastníctvo fyzického zlata.   

Ďalšou atraktívnou formou dlhodobej investície sú zlaté šperky. Tu sa ako možná alternatíva javia napríklad aj diamanty. Aj tie dokážu podobne ako zlato uchovať hodnotu. Okrem fyzických parametrov tu navyše zohráva úlohu aj umelecké spracovanie šperku. To môže drahé kovy a kamene povýšiť na predmet uchovávajúci hodnoty, odovzdávaný naprieč generáciami. 

Ďalšie informácie o investovaní do zlata nájdete v relácii Investujeme na TA3.  

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!