Ženy sú viac sporivé a peniaze si odkladajú na konkrétne ciele

Investovanie nie je iba doménou mužov, ale čoraz častejšie sa v ňom presadzujú aj ženy. A to celkom úspešne. Najnovšie čísla ukazujú, že ženy majú v priemere nasporených o šesť percent viac ako muži. Na sporiacich účtoch majú v priemere 2 000 eur. Až 95 percent žien si peniaze odkladá kvôli finančnej rezerve. 

Práve finančnú rezervu považuje za dôležitú aj šéf 365.bank Andrej Zaťko: „Klienti by si mali robiť finančnú rezervu. Najoptimálnejšie je, aby mal človek odložené financie vo výške šiestich mesačných výdavkov. Ľudia si peniaze navyše nechávajú na bežných účtoch a každé takéto euro znamená pre klienta stratu. Pokiaľ je inflácia 2,2 percenta, tak všetky tieto peniaze na bežnom účte znamenajú, že klient na nich prerobí.” Zaťko v relácii TA3 Investujeme dodáva, že Slováci majú na účtoch v bankách 42 miliárd eur a keby len 10 percent mali zainvestovaných pri zhodnotení 3 percent, znamenalo by to, že budú mať každý rok až o 120 miliónov eur viac. 

Zaťko dodáva, že ženy sú viac sporivé a zodpovedné v porovnaní s mužmi. „Nerady podstupujú také veľké riziko ako muži. Ženy si peniaze odkladajú na určité ciele ako napríklad na vzdelanie detí, pomoc deťom pri kúpe bytu a pod. Až 52 percent investorov v podielových fondoch sú ženy. V akciových fondoch však ženy tvoria iba 45 percent. Ženy investujú, ale nejdú do takého rizika ako muži,” dodáva Zaťko.  

Analytička WOOD & Company Eva Sádovská upozorňuje na to, že oveľa častejšie počúvame o mužoch investoroch ako o ženách. Ďalším dôvodom, prečo si ženy pri investovaní až tak neveria, je aj averzia voči riziku. „Ženy sa boja investovať a zostanú pri bežných produktoch. Viac zvažujú a až potom sa rozhodnú. Pre ženy je dobrým a vhodným riešením investícia do realitných fondov, pretože majú rady niečo praktické a hmatateľné a to im vedia realitné fondy ponúknuť, pretože tie investujú do realít v regióne. Navyše výnosy v týchto fondoch dosahujú 8 až 10 percent,” hovorí Sádovská.   

Zaťko dodáva, že realitné fondy sú menej rizikové ako investície do akcií a dosahujú vyšší výnos ako dlhopisové fondy. „Sú naozaj vhodnou investíciou pre ženy a ženy si ich aj vyberajú. Mladí ľudia a ženy investujú do nových moderných a ekologických fondov,” uzatvára Zaťko. 

Viac o tom aké sú ženy investorky si môžete pozrieť v najnovšej časti relácie Investujeme na TA3.  

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!