Výstavbu bytov brzdí nedostatok pozemkov a zdĺhavé povoľovacie procesy

Bratislava zápasí s nedostatkom bytov. Ponuku novostavieb v hlavnom meste ku koncu prvého štvrťroka tvorilo len 2209 bytov, čo je o 300 menej ako vlani. Podobne je na tom ale celé Slovensko. Podľa štatistík Národnej banky Slovenska klesla výstavba bytov v prvých dvoch mesiacoch tohto roka o desať percent.

Nedostatok bytov tlačí na rast cien nehnuteľností. Začiatok tohto roka priniesol nárast až o 16 percent. Nič na tom nezmenila ani pandémia, pre ktorú by ceny mali teoreticky klesať. Kríza vyvolaná šírením koronavírusu apetít kupujúcich nijako neobmedzila. Hoci časť obyvateľov stratila prácu, na trhu je stále dosť kupujúcich, ktorí si kupujú byty za hotovosť alebo na hypotéku.

O príčinách nízkej ponuky nehnuteľností na trhu a možných riešeniach diskutovali v relácii Investujeme na TA3 riaditeľ Inštitútu urbánneho rozvoja Juraj Suchánek a Development Project Manager investičnej skupiny Proxenta Roman Hudák.  

Bytová výstavba v Bratislave viazne, pretože developeri nie sú schopní, vinou zdĺhavých povoľovacích konaní, uspokojiť dopyt kupujúcich. V dôsledku toho záujem o nové byty dlhodobo prevyšuje ponuku. Výsledkom je nadpriemerne vysoký rast cien.   

„V Bratislave je to dlhodobý problém. Stále pretrváva problém s dĺžkou byrokratických procesov. Povoliť stavbu trvá roky. Druhý problém, ktorý sa začína ukazovať je, že sa začínajú míňať pozemky vhodné na výstavbu. Teda také pozemky, kde územný plán počíta s výstavbou,” hovorí riaditeľ Inštitútu urbánneho rozvoja Juraj Suchánek. S tým, že pozemkov je nedostatok, súhlasí aj Development Project Manager investičnej skupiny Proxenta Roman Hudák: „Vyčerpáva sa fond brownfieldov aj greenfieldov. Územný plán reaguje na rozvoj pomalšie, ako by sme očakávali a ako by trh chcel.”  

Výsledkom pomalej výstavby je pretrvávajúci nesúlad medzi ponukou a dopytom, čo dáva predávajúcim navrch. Môžu si dovoliť zvyšovať ceny, kým kupujúci sú radi, keď sa dostanú aspoň k nejakému bývaniu, ktoré by zodpovedalo ich predstavám. Priemerná cena novostavieb v Bratislave sa v 1. kvartáli zvýšila na rekordných 3700 eur za štvorcový meter.   

Dôvodom neduživej ponuky je slabá výstavba. Nie je však za tým neochota developerov, ale zdĺhavé povoľovacie konania. Počet vydaných nových stavebných povolení vlani medziročne klesol o 6,5 percenta. Nové projekty sa tak hromadia na úradoch, ktoré rozhodovanie o nich zbytočne naťahujú. Zmena sa očakávala od zavedenia elektronických podaní. Tie mali administratívu urýchliť a zefektívniť. Zatiaľ sa tak však nestalo. Konania sú stále neúmerne dlhé, čo developerom znemožňuje reagovať na zmeny dopytu nielen pri kvantite, ale aj kvalite ponuky. 

„Povoľovacie procesy sú určite zdĺhavé. Vnímame to, že na úradoch je nedostatok personálu. Ale aj procesy sú komplikované a pokiaľ umožňujeme prakticky komukoľvek zapojiť sa do konania, úrady sa s tým musia zaoberať a vysporiadať. Tieto nedostatky na konci dňa spôsobujú to, že proces trvá neprimerane dlho,” vysvetľuje Hudák. Podľa neho by urýchleniu pomohlo to, ak by bolo menšiemu počtu účastníkov umožnené zúčastniť sa v pripomienkovom konaní: „Aby sa ho mohli zúčastniť len tí, ktorých sa stavba skutočne dotýka.” 

Juraj Suchánek upozornil aj na to, že dnes už neexistujú developeri, ktorí by postavili jednu stavbu a zmizli z trhu. „Máme tu stabilných hráčov, ktorí nemajú záujem postaviť stavbu tak, aby boli nepriateľom spoločnosti. Dnes už nevznikajú stavby, ktoré sú v rozpore s územným plánom.” 

Celú reláciu Investujeme si môžete pozrieť tu

 

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!