Veľké porovnanie finančných nástrojov: Akcie vs. dlhopisy

Finančné operácie robia vrásky na čele väčšine z nás. Pre mnohých ľudí ide o niečo abstraktné a vzdialené. Nevedia napríklad, aký je rozdiel medzi akciami a dlhopismi. Dôkazom toho, že ľudia sa v pojmoch strácajú, sú aj vyjadrenia Národnej banky Slovenska. Tá totiž zistila, že Slováci si často mýlia dlhopisy s termínovanými vkladmi. Ide však o úplne odlišné nástroje. V relácii Investujeme sa na túto tému rozprávali finančný expert Ekonomickej univerzity v Bratislave Pavel Škriniar a riaditeľ privátneho bankovníctva a prokurista J&T Banky Ondrej Segeč. 

Každý začínajúci investor musí vyriešiť niekoľko zásadných otázok. Patrí medzi ne napríklad to, koľko peňazí, na aký dlhý čas a s akým rizikom do investovania vloží. Všetky takéto otázky sa pretavia do výberu konkrétneho finančného nástroja. Každý investor tak musí riešiť dilemu: Akcie alebo dlhopisy? Ide o dva základné inštrumenty, ktoré vo finančnom svete fungujú už stáročia. Každý z nich má svoje pre a proti a nie je možné jednoznačne povedať, ktorý z nich je výhodnejší.   

„Akcia je, že vlastním a dlhopis je, že požičiavam. S tým sú spojené všetky výhody aj riziká. Dlhopis niečo sľubuje, že bude vyplácať. Akcia dáva podiel na potencionálnom zisku,” vysvetľuje Pavel Škriniar. Ten upozorňuje na to, že slovenský kapitálový trh je malý a tak bežný investor nemá príliš možnosť investovať do akcií. Dlhopisy sú mu bližšie, pretože ich emitujú aj slovenské spoločnosti.  

„Veľký problém je zorientovať sa v rozmanitosti a druhoch dlhopisov. A následne aj v inštrumentoch prostredníctvom ktorých môžete investovať na akciovom trhu. Častokrát sa tieto dve kategórie približujú a pre bežného investora je náročnejšie sa v tom orientovať,” hovorí Ondrej Segeč.   

Pri dlhopise ide o pôžičku, ktorú investor poskytuje subjektu, ktorý dlhopis vydal. Firma, ktorá má atraktívny podnikateľský nápad, potrebuje na jeho realizovanie finančné prostriedky. Môže si pre ne ísť do banky, alebo vydať dlhopisy. V oboch prípadoch pritom ide o pôžičku. Rozdiel je len v tom, že v prvom prípade využije banku ako prostredníka, ktorý peniaze vyzbiera od drobných vkladateľov a poskytne ich danej firme formou úveru. Pri dlhopise si firma požičiava priamo od ľudí.   

Výhodou dlhopisu je to, že jeho vlastník má dopredu stanovený peňažný príjem plynúci z dlhopisu počas celej doby do splatnosti. Už pri vydaní dlhopisu je totiž stanovené, aký veľký výnos (kupón) bude dlžník priebežne vyplácať investorom (vlastníkom dlhopisu). Samotná pôžička – nominálna hodnota dlhopisu, sa potom vypláca na konci obdobia splatnosti.   

Výška výnosu dlhopisu závisí od viacerých faktorov. Napríklad od rizikovosti daného subjektu, či účelu, na ktorý si požičiava. Na ohodnotenie výšky rizika sa používa rating. Nezávislé inštitúcie, ratingové agentúry, známkujú subjekty, ktoré vydávajú dlhopisy podobne ako v škole. Najmenej rizikoví emitenti dostanú najvyšší rating AAA. Najviac rizikový je rating D. Pomocou týchto známok vedia investori odlíšiť kvalitné firmy od tých menej spoľahlivých.   

Akcie na druhej strane predstavujú podiel na podnikaní danej spoločnosti. Platí, že kým dlhopisy môžu okrem firiem vydávať aj štáty, či mestá, akcie sú vyhradené len podnikateľským subjektom. Majetok firmy sa rozdelí medzi veľký počet akcií, s ktorými sa ich vlastníci stávajú spolupodnikateľmi. Znamená to, že znášajú aj podnikateľské riziko.   

Pri akciách preto nie je nijako vopred stanovené, aký veľký príjem majiteľom poskytnú. V prípade podnikateľského úspechu vypláca firma podiely na zisku vo forme dividend. Výnos navyše plynie aj z rastu hodnoty akcie. Ak firma podniká úspešne, hodnota jej akcií rastie a naopak.  

A ako teda správne a rozumne investovať?  „Do útoku treba ísť zo zabezpečenej obrany. Nie je problém mať rizikový nástroj, ale je to problém, ak je to jediný nástroj, ktorý klient má. Potrebuje sa vždy spoľahnúť na niečo, z čoho dokáže preklenúť obdobie, keď mu poklesne príjem alebo oň príde. Ak má investor k dispozícii dlhší časový horizont, môže ísť do rizikovejších investícií. Konzervatívne investície sú vhodné pri kratšom investičnom horizonte,” dodáva Škriniar. 

Viac o rozdieloch medzi týmito dvoma základnými investičnými inštrumentmi, ich výhodách a rizikách sa dozviete z nasledujúceho videa:

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!