Smutný príbeh bratislavskej burzy

Bratislavská burza s cennými papiermi neplní svoju úlohu. Objem obchodov s cennými papiermi tu neustále klesá. Vlani to bolo 192 mil. eur, čo je o 19 percent menej ako pred rokom. Ešte v roku 2006 sa tu pritom zobchodovali cenné papiere za 26,8 mld. eur.

O tom prečo emitenti nemajú záujem o bratislavskú burzu sa v relácii TA3 Investujeme rozprávali moderátori s generálnym riaditeľom Burzy cenných papierov Bratislava Lukášom Bonkom a riaditeľom Asociácie obchodníkov s cennými papiermi Róbertom Kopálom. 

Burza cenných papierov v Bratislave je škaredým káčatkom slovenského finančného trhu. Ani zďaleka neplní funkcie, ktoré by mala. Firmy prostredníctvom nej nezískavajú peniaze potrebné na svoj rozvoj. Ľudia – investori, si na nej nekupujú cenné papiere, ktoré by im slúžili napríklad na zabezpečenie dôchodku. Burza zaostáva aj v medzinárodnom porovnaní. Na pražskej burze sa vlani zobchodovali cenné papiere v 25-krát väčšej hodnote ako v Bratislave – v prepočte 4,8 mld. eur. Na burze v Budapešti sa minulý rok predali cenné papiere za desať miliárd eur a vo Varšave to bolo až 230 mld. eur. Pre porovnanie, v decembri realizovala bratislavská burza len 559 obchodov, kým burza v Prahe ich za ten istý mesiac urobila až 63 tisíc.   

„Bratislavská burza sa stretáva s nezáujmom emitentov prakticky od jej začiatku. Vyplýva to z toho, že desiatky rokov na Slovensku nefungovalo trhové hospodárstvo a tak ľudia ani firmy nepoznali prínosy, ktoré im môže poskytovať kapitálový trh. V 90-tych rokoch prebehla nešťastne pripravená privatizácia, kde veľa ľudí prišlo o svoje peniaze a tento dlh z minulosti cítime do dnes. Najmä staršia generácia sa obáva investovať na kapitálových trhoch,” povedal generálny riaditeľ Burzy cenných papierov Bratislava Lukáš Bonko. Róbert Kopál upozornil na to, že je to iba jeden z dôvodov, prečo slovenská burza nefunguje: „Pravdou je, že z krajín V4 sme jediná krajina, ktorá od vzniku samostatnej Slovenskej republiky nepredávala cez domácu burzu absolútne žiadnu emisiu. My sme v tomto rarita. Čo sa týka investícií, tak Slovensko je biele miesto na mape sveta.”  

Obaja odborníci ponúkli aj svoj pohľad na to, čo by pomohlo naštartovať Burzu cenných papierov. „Dúfam, že vláda sa skôr či neskôr prihlási k tomu, že je nevyhnutné mať domáci kapitálový trh. Keď sa pozriete na mapu sveta, tak vidíte, že najlepšie  fungujú ekonomiky v tých krajinách, ktoré majú fungujúce kapitálové trhy,” zhodnotil situáciu Róbert Kopál. Podľa Lukáša Bonka je možnosťou aj spojenie bratislavskej burzy s nejakou inou burzou v našom regióne alebo užšia spolupráca s inou burzou. Podľa Kopála však najskôr musíme zatraktívniť náš kapitálov trh. „Môžeme to zlepšiť napríklad aj touto reláciou. Konečne je tu relácia, ktorá hovorí o investovaní na kapitálovom trhu. Máme pred sebou obrovský kus práce v zlepšovaní finančnej gramotnosti nášho obyvateľstva. Na jednej strane sa ľudia obávajú investovať rizikovo, ale na druhej sa neboja ísť do bitcoinov a veľmi rizikových investícií, ktoré sú mimo kapitálový trh. Je to len dôsledok nevedomosti, ktorú musíme odstraňovať, aby sa ľudia nebáli investovať,” hovorí Kopál.   

Gro obchodov na burze v Bratislave tvorí skupina J&T. Najväčším obchodníkom bola vlani J&T Banka s podielom 87 percent na celkovom obrate a zobchodovanou sumou 334,6 mil. eur. Väčšinu tejto sumy, necelých 320 mil. eur, pritom tvorili dlhopisy, ktoré tvorili až 90 percent z celého trhu. Aj pri obchodoch s akciami najväčší podiel (50 %) pripadá na J&T Banku. Druhá priečka s podielom ani nie päť percent pripadá na Slovenskú sporiteľňu.   

Ako sa vedenie Burzy pokúsi o jej zatraktívnenie pre emitentov i investorov sa dozviete vo videu z relácie Investujeme.  

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!