Recept ako zbohatnúť? Nechajte svoje peniaze pracovať

Jedno percento najbohatších ľudí sveta vlastní až 44 percent celkového svetového bohatstva. Na druhej strane, ľudia s majetkom do 10-tisíc dolárov, ktorých je na svete 57 percent, vlastnia len 2 percentá. Čím to je, že nožnice medzi najchudobnejšími a najbohatšími ľuďmi sveta sa čoraz viac otvárajú? Čo spôsobuje odlišné tempo rastu bohatstva?

O tejto téme diskutovali v relácii Investujeme na TA3 analytik J&T Banky Stanislav Pánis a generálny riaditeľ spoločnosti Finax Juraj Hrbatý. K téme sa vyjadril aj Vladimír Baláž z Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied. 

Trend koncentrácie bohatstva medzi čoraz menší počet ľudí je dlhodobý. Podľa štúdie spoločnosti Oxfam sa priepasť medzi miliardármi a menej zarábajúcou polovicou populácie neustále zväčšuje. Kým v roku 2009 vlastnilo toľko, ako slabšie zarábajúca polovica ľudstva, zhruba 380 miliardárov, o desať rokov sa takýto ekvivalent majetku skoncentroval do rúk len 26 boháčov. 

„V USA je podiel najbohatších 0,01 percenta. Títo ľudia sú majiteľmi veľkých spoločností, ktoré sú kótované na burze a ich cena raketovo rastie. Z veľkej časti je to ale rast papierového bohatstva, ktoré sa môže pri krachu na burze stratiť,” hovorí Vladimír Baláž zo SAV. Ten dodal, že za uplynulých 30 rokov sa na Slovensku roztvorili aj nožnice v oblasti príjmov. „V roku 1989 bol rozdiel medzi platom v Bratislave a Bardejove iba 15 percent. Teraz je viac ako dvojnásobný,” hovorí Baláž.  

Súčasná pandémia tento trend kumulácie majetku ešte viac posilnila. Majetok miliardárov vzrástol od polovice marca minulého roka do konca roka o 3,9 bilióna dolárov. Na druhej strane o podobné číslo – 3,7 bilióna dolárov klesli podľa Medzinárodnej organizácie práce (ILO)  príjmy málo zarábajúcich ľudí. Dôvodom je najmä strata práce. „Chudobní ešte viac schudobneli,“ uviedla hlavná ekonómka Medzinárodného menové fondu Gita Gopinath. 

„Zo štatistík najbohatších ľudí sveta vyplýva, že väčšina z nich zbohatla podnikaním . Zaujímavý je príklad Warrena Buffetta. Je to jeden z najbohatších ľudí sveta, ktorý 99 percent svojho majetku zarobil až po 50-tke. Systematicky investoval a gro majetku zarobil až v pokročilom veku,” hovorí Stanislav Pánis. Ten upozornil aj na to, že priemerný americký miliardár má tretinu majetku v akciách, 20 percent majetku v dlhopisoch, 15 percent má v nehnuteľnostiach a 15 až 20 percent tvorí hotovosť. Zvyšok sú alternatívne investície. „Bežný človek na Slovensku to má úplne naopak. Väčšina jeho majetku sú vklady v bankách. Investície do akcií sú iba necelé percento. Väčšinu majetku držia Slováci v nízko úročených produktoch, ktoré nedokážu držať tempo ani s infláciou. To znamená, že reálne chudobnejú,” dodáva Pánis.  

Juraj Hrbatý si trúfol naformulovať aj univerzálny recept na to, ako zbohatnúť. „Z každého príjmu si musíte časť odložiť a nejakým spôsobom musíte tie peniaze nechať pracovať. Napríklad investovaním do akciových trhov, nehnuteľností alebo do podnikania. To je spôsob ako peniaze generujú ďalší majetok,” vysvetľuje Hrbatý, ktorý spomenul aj príklad svojho brata tenistu Dominika Hrbatého, ktorý peniaze zarobené tenisom strojnásobil správnym investovaním. 

Kritériom, ktoré priamo vplýva na veľkosť majetku, je prístup k finančným investíciám. Platí, že boháči sú bohatší preto, že investujú. Na druhej strane, chudobní sa spoliehajú len na svoj pracovný príjem. Mzdy síce väčšinou každým rokom rastú, no v porovnaní s investíciami oveľa pomalšie. Na Slovensku napríklad vzrástla priemerná mzda za 12 rokov o 47 percent. Kým v roku 2009 sme zarábali v priemere 745 eur, koncom vlaňajška to bolo 1096 eur. Ide pritom o pomerne slušné tempo rastu. V rozvinutých krajinách je to oveľa menej. Platy tam už totiž dosiahli určitú úroveň. 

Pozrieme sa však teraz na finančné trhy. Americký akciový index S&P 500 začínal rok 2009 na úrovni 865. Tento rok už odštartoval obchodovanie na pozícii 3 744. Za 12 rokov tak vzrástol na viac ako štvornásobok. Kým teda platy na Slovensku vzrástli o 47 percent, ceny akcií sa zvýšili o 432 percent. Tento rozdiel je dôvodom oveľa rýchlejšieho tempa rastu majetku boháčov, ktorí investujú.  

Ide pritom o priemerné hodnoty, ktoré zohľadňujú aj akcie málo produktívnych spoločností. Ak by sme sa pozreli napríklad na akcie Amazonu vo vlastníctve druhého najväčšieho muža planéty Jeffa Bezosa, alebo akcie Tesly pod vedením aktuálne najbohatšieho muža sveta Elona Muska, dostali by sme sa k oveľa vyšším číslam.  

Desať najbohatších ľudí planéty zvýšilo hodnotu svojho majetku len minulý rok počas pandémie o 319 miliárd dolárov. Boli za tým najmä akcie firiem z digitálnej ekonomiky, po službách ktorých dopyt rástol. Ďalším dôvodom bola aj masívna podpora centrálnych bánk. 

Viac o tom, ako sa aj vy môžete pridať k síce malej, ale bohatej skupine ľudí, sa dozviete z nasledujúceho videa.

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!