Pri investovaní si treba dávať pozor na dane

Málokto z drobných investorov si uvedomuje, že aj finančné investície sú zaťažené daňovou povinnosťou. Znamená to, že z výnosov a z predaja cenných papierov je treba zaplatiť daň z príjmu. Nepriznanie príjmov a nezaplatenie daní sa za určitých okolností dokonca považuje za trestný čin. Na dane si preto treba dávať pozor aj pri investovaní. 

O téme sa na TA3 moderátori relácie Investujeme rozprávali s daňovou poradkyňou Ľubicou Dumitrescu a s vedúcim odboru priamych daní Ministerstva financií SR Petrom Horniačekom.  

„Základným rozlíšením cenných papierov je to, či cenný papier držíme a plynú nám z neho nejaké príjmy a výnosy alebo či tento cenný papier predávame,” povedala Ľubica Dumitrescu. Na toto členenie nadviazal aj Peter Horniaček: „Ak držíme cenný papier za tým účelom, aby sme z neho a z jeho držby poberali výnosy, tak základné pravidlo je, že poberajúce výnosy zdaňujeme v hrubej výške. A potom už len treba posúdiť, či je investorom právnická alebo fyzická osoba, alebo či príjem plynie zo zahraničia alebo z tuzemska. Ak sa bavíme o príjmoch z predaja, z definitívneho zbavenia sa finančného inštrumentu, tak  pri takomto výnose môžeme uplatniť aj výdavok a eventuálne aj daňový zvýhodňujúci režim vo forme oslobodenia, ktorých máme v zákone niekoľko a dajú sa využiť.”  

Podľa Ľubice Dumitrescu v súčasnosti už nie je náročné dostať sa k cenným papierom cez rozličné inštitúcie ako sú banky, a investičné spoločnosti. „Už menej bežné je to, že by ste obchodovali sám za seba, pretože vstup na kapitálové trhy je väčšinou už zložitejší a aj finančné náročnejší,” vysvetľuje Dumitrescu. Obaja odborníci sa zhodli na tom, že daňové zaťaženie cenných papierov a investícií je na Slovensku adekvátne a férové. “Naše nastavenie, ktoré máme je aj v porovnaní s inými krajinami štandardné,” vysvetľuje Horniaček.  To potvrdila aj Ľubica Dumitrescu: „Takýto typ príjmu sa v zásade všade zdaňuje. Vyberať daň z držby cenného papiera ak máte výnos alebo z transakcie, ktorú ste zrealizovali predajom cenného papiera, je normálne.”  

Ďalšie informácie o zdaňovaní investičných produktov si môžete pozrieť v 4. časti relácii Investujeme.

    

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!