Pavol Kožík: Klient si rád reálne pozrie to, do čoho investuje

Bankoví klienti si už zvykli na pocit istoty, ktorý im dáva štátna garancia vkladov a to až do výšky 100-tisíc eur. Netýka sa to len Slovenska. Krajiny EÚ po kríze zjednotili podmienky garancie vkladov. Pri investíciách zatiaľ zjednotenie pravidiel v rámci EU neprebehlo. Investori by si preto mali dávať pozor, prostredníctvom koho investujú.

Čo pre investorov znamená, ak sprostredkovateľská spoločnosť podniká na zahraničných trhoch? Na túto tému v relácii Investujeme na TA3 diskutovali generálny riaditeľ Proxenty Pavol Kožík a riaditeľ odboru privátneho bankovníctva J&T Banky Ondrej Segeč. 

„Rozdiely treba hľadať najmä v  histórii. Na Slovensku sme do roku 1989 nemali rozvinutý kapitálový trh. Neskôr ale neprišlo k rozvoju burzy v našej krajine. Mnohí investori skúšali možnosti investovania aj v zahraničí, ktoré sú väčšie ako u nás,” hovorí Ondrej Segeč. Ten porovnal aj správanie investorov na Slovensku a v Českej republike: „Základné charakteristiky sú veľmi podobné. Ale badáme nejaké malé rozdiely ako je napríklad väčšia orientácia na investovanie do pôdy v prípade českých klientov. Základný prístup k investíciám je ale približne rovnaký.”  

So slovenskou licenciou obchodníka s cennými papiermi pôsobí na českom trhu aj investičná skupina Proxenta. „Máme licenciu od Národnej banky Slovenska, ale pôsobíme aj v Českej republike, hoci tam nemáme pobočku. Národnej banke v Českej republike sme oznámili, že pôsobíme aj na českom trhu. Ak máte licenciu obchodníka s cennými papiermi, tak môžete pôsobiť cezhranične a poskytovať služby online spôsobom. Túto možnosť poskytuje licencia obchodníka s cennými papiermi v EÚ. V našom portfóliu tak evidujeme aj českých klientov,” vysvetľuje Pavol Kožík, ktorý upozornil aj na lepšiu ekonomickú situáciu v Českej republike. “Slovenský investor je menej skúsený ako ten český. Kapitálový trh je v Českej republike výrazne ďalej ako ten na Slovensku. Naša spoločnosť realizuje veľa projektov na slovenskom trhu a u klientov sa vďaka tomu stretávame s veľmi pozitívnou odozvou. Klient si rád pozrie do čoho investuje a rád si to pozrie reálne. Rád sa o projekte porozpráva v materinskom jazyku,” vysvetľuje Kožík. 

Dôležitou témou pri investovaní je aj ochrana vkladov a investícií. Pri ochrane vkladov v bankách bolo napríklad Československo vôbec prvou krajinou na svete, ktorá v roku 1924 zaviedla vládnu garanciu bankových vkladov. Podoba tejto ochrany sa ale v čase menila. Do roku 2001 bola definovaná hranicou vkladov 30 násobku priemernej mzdy, potom fixnou sumou 20 tisíc eur a istý čas bola dokonca neobmedzená. Do dnešnej podoby sa sformovala až po roku 2010.  

Dnes platia rovnaké podmienky ochrany vkladov vo všetkých krajinách Európskej únie. Nemá už teda zmysel presúvať vklady medzi krajinami kvôli vyššej vládnej garancii. To, čo je pri bankách už samozrejmosťou, však ešte neplatí v iných finančných odvetviach. Napríklad pri investíciách zatiaľ zjednotenie pravidiel neprebehlo. Investori by si preto mali dávať pozor, prostredníctvom koho investujú. Na základe jednotného európskeho trhu môžu na Slovensku pôsobiť aj poskytovatelia z iných krajín. V praxi to znamená, že obchodník s cennými papiermi nemusí podliehať dohľadu Národnej banky Slovenska, ale jeho činnosť kontroluje centrálna banka inej členskej krajiny Európskej únie. Vzťahujú sa teda na neho odlišné pravidlá.   

Diabol je v skrytý v detailoch. Platí to aj v tejto oblasti. Človek tak môže dostať ponuku od dvoch, na prvý pohľad veľmi podobných spoločností. Jednej zo Slovenska, druhej z Českej republiky. Kým však pri tej slovenskej kryje investíciu Garančný fond investícií do sumy 50 tisíc eur, pri firme z ČR je to z Garančního fondu obchodníků ochrana len do sumy 20 tisíc eur, aj to len do 90 percent hodnoty investície. Na druhej strane, napríklad spoločnosti s francúzskou licenciou majú ochranu až do výšky 70 tisíc eur.  

Zjednotenie ochrany vkladov investorov je dôležité aj podľa Pavla Kožíka: „Určite sme za zjednotenie prinajmenšom v rámci Európskej únie. Akonáhle začnú platiť rovnaké pravidlá pre všetkých, tak to bude zjednodušenie pre všetkých zúčastnených – pre investorov, pre spoločnosti, ktoré poskytujú tieto služby a aj pre regulátorov.”  

Viac o tejto téme sa dozviete z priloženého videa.

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!