Pandémia zvýšila záujem ľudí o zelené investície

Byť “zelený” je “in” a to platí aj pri investovaní. V západnej Európe sú fondy, ktoré majú aktíva v obnoviteľných zdrojoch, veľmi vyhľadávané. Peniaze v nich má zainvestované každý 15-ty Nemec. Zelené fondy dnes predstavujú 15 percent investičného segmentu Európy, avšak v najbližších piatich rokoch by sa tento segment mal rozšíriť až na 57 percent.

„O zelených investíciách sa v súčasnosti veľa hovorí, ale pravdou je, že vo svete investovania existuje táto téma už viac ako 20 rokov,” hovorí generálny riaditeľ Eurizon AM Slovakia Marián Matušovič. Fondy zamerané na zelené investície nazývame ESG fondy (Environmentálne, sociálne a podnikové riadenie). Pokiaľ má klient záujem, tak vie zistiť, na ktoré oblasti je fond zameraný a v polročných správach si vie pozrieť napríklad to, koľko vody ušetrila daná spoločnosť vo výrobnom procese, alebo o koľko znížila svoju uhlíku stopu.

Tento trend sa začína prejavovať aj medzi slovenskými a českými milionármi. Rok 2020 sa stal prvým, keď investície do týchto fondov prekročili bilión dolárov. Fondy zamerané na environmentálne akcie sa zhodnotili za rok 2020 o 14 až 16 percent, a za uplynulých 12 mesiacov o 45 percent. Ponúkajú ich aj slovenské banky.

 „Výkonnosť environmentálnych fondov je veľmi podobná s tými, ktorým nehovoríme, že sú zelené. Je dokonca pravda, že v posledných rokoch sa v danej rizikovej kategórii zeleným fondom darilo o čosi lepšie. Pri investícii treba v prvom rade hľadieť na to, aký rizikový profil má daný produkt. Pokiaľ klient investuje do čisto akciového fondu na dlhodobý horizont, tak môže očakávať zhodnotenie mierne nad infláciu. Momentálne okolo 6 až 8 percent,“ hovorí  člen predstavenstva Asset Managementu Slovenskej sporiteľne Pavol Vejmelka. Ten upozorňuje na to, že ak ide o fond, ktorý väčšinu peňazí investuje do dlhopisov, tak treba znížiť očakávania. „Tu je problém dorovnávať výkonnosťou aspoň infláciu. V takýchto produktoch sa môžeme baviť o výkonnosti 1 až 3 percentá ročne,“ dodáva Vejmelka.

Do roku 2025 bude podľa Bloomberg Intelligence až tretina všetkých peňazí investorov v správcovských spoločnostiach práve v ESG fondoch. Celkovo majú ich aktíva prekročiť 53 biliónov dolárov. V roku 2028 by mohli dokonca predstavovať aj viac ako polovicu majetku, ktoré podielové fondy spravujú.

„Záujem o zelené fondy určite je. Prispela k tomu aj pandémia, pretože ľudia začali viac vnímať svet a svoje okolia a viac si uvedomujú dôležitosť životného prostredia,“ vysvetľuje Vejmelka. Podľa neho v investičných dotazníkoch v blízkej dobe pribudne otázka, či klient plánuje investovať aj s ohľadom na životné prostredie.

Viac o tejto téme sa môžete dozvedieť z najnovšieho dielu relácie Investujeme:

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!