Pandémia mení realitný trh. Namiesto kancelárií vznikajú byty

Kým home office bol ešte pred krízou považovaný za benefit, teraz podľa Národnej banky Slovenska môže robiť prácu z domu natrvalo až 30 percent Slovákov. V Bratislavskom kraji je to dokonca až 54 percent. Pre poskytovateľov kancelárskych priestorov z toho vyplýva zásadná otázka. Ako veľmi sa zmení dopyt po kanceláriách?

V Bratislave sa prenajíma 1,92 milióna metrov štvorcových kancelárskych plôch. Vlani k nim pribudlo 76-tisíc metrov štvorcových nových plôch a ďalších 80 tisíc metrov v šiestich projektoch sa na trh dostane pravdepodobne tento rok. Miera neobsadenosti kancelárii v hlavnom meste vlani dosiahla 11 percent. Zvýšila sa tak medziročne o jeden percentuálny bod. Trend rastu nevyužitých kancelárskych priestorov pritom trvá už od roku 2018.

„Na Slovensku funguje výstavba nových administratívnych budov. Na trh pribúda množstvo nových administratívnych budov, čím sa vytvára tlak na tie staršie. Ide o budovy tzv. C-éčkovej rady, kde napríklad ešte nie je ani klimatizácia. Tieto budovy sa budú postupne uvoľňovať a budú vchádzať do nového segmentu prerábky na nový účel,“ myslí si Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií s tým, že do úvahy pripadá aj búranie týchto budov, aby sa uvoľnil na novú výstavbu lukratívny pozemok.

V najbližších dvoch rokoch dôjde k 20 až 30-percentnému zníženiu plochy obsadených kancelárskych priestorov. Premena starších priemyselných alebo kancelárskych budov na moderné bývanie je tak jednou z možných ciest rozvoja pre mesto.

„Na Slovensku je veľký záujem o rezidenčné nehnuteľnosti, predovšetkým o byty. Vedú krajské mestá a to najmä Bratislava a Košice. A práve v týchto mestách najlepšie funguje prestavba starých administratívnych objektov na bytové účely. Tieto budovy sú často lokalizované v dobrých lokalitách, v centrách miest a preto je veľký záujem o takéto nehnuteľnosti,“ hodnotí Palenčár.

Administratívne priestory sa premieňajú najmä na apartmány. „Je to tak kvôli územným plánom, ktoré nie sú dostatočne flexibilné. Preto kancelárie musia zostať nebytovými priestormi ako sú apartmány.  Problém môže byť aj v tom, že priestor nespĺňa úplne niektoré hygienické normy a tak nemôže byť klasifikovaný ako byt, ale apartmán,“ hovorí realitný expert Mário Glos. Podľa neho by sa klienti pri podobných rekonštrukciách mali dať pozor na technické prevedenie a zaujímať sa u developera, ako rekonštrukcia prebehne.

Domáci investori majú enormný záujem o prestavby budov na nejakú formu bývania. Dokázali by priniesť na trh zaujímavý počet bytov alebo alternatívnych ubytovacích kapacít. Pandémia a finančná nedostupnosť vlastného bývania možno nakoniec pomôžu veci pohnúť.

V prospech prerábok kancelárii na bývanie hovorí aj neustále stúpajúca cena nehnuteľností. „Rok 2022 bude pokračovaním súčasného trendu. Stále je tu veľmi silný dopyt klientov na kúpu rezidenčných nehnuteľností vo všetkých mestách. Tejto situácii napomáhajú veľmi výhodné hypotekárne úvery. Je bežné, že klient získa hypotéku s úrokom nižším ako jedno percento,“ upozorňuje Palenčár.

Podľa Mária Glosa je byt stále aj veľmi dobrou investičnou príležitosťou: „Nejde tu už tak ani o výnos z prenájmu ale skôr o celkový nárast hodnoty danej nehnuteľnosti. Keď zrátame výnos  z nájmu a nárast hodnoty tak sa na ročnom výnose dostávame vyššie ako nám ponúkajú iné investičné príležitosti. Nehnuteľnosť je ideálna investícia aj z toho hľadiska, že si ju vieme poistiť. Je to bezpečný prístav na zaparkovanie zdrojov klientov,” myslí si realitný expert.

Ak vás zaujala táto téma, viac k nej si môžete pozrieť v najnovšom diele relácie Investujeme.

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!