Odborník radí: Nezamieňajte si špekuláciu s investovaním

Na Slovensku nie je možnosť efektívne investovať. ETF fondy sú lepšie ako podielové fondy. Investovanie je vysoko rizikové. Bitcoin je štandardná investícia. S investovaním sa spája množstvo mýtov. O tých najrozšírenejších z nich diskutovali v relácii Investujeme Stanislav Pánis, Analytik J&T Banky a Michal Májek, člen predstavenstva Tatra Asset Management.

Jeden z najčastejších mýtov spojených s investovaním je ten, že investovanie je vysoko rizikové a investorovi hrozí, že príde o všetky peniaze. Podľa Michala Májeka je ale pravdepodobnosť, že pri investovaní prídete o všetky úspory, veľmi nízka. „Prísť o všetky peniaze nie je také jednoduché. Takýto jav môže nastať iba vtedy, ak naletíte podvodníkovi. Ak si vyberiete renomovanú spoločnosť, so silným kapitálovým alebo materským zázemím, ktorá má pod správou množstvo aktív, je pravdepodobnosť, že prídete o všetky svoje úspory, takmer nulová.“

Stanislav Pánis tiež pripomenul, že vo filmoch sa obchodovanie na burze často spája s padajúcimi grafmi a s kričaním na burze. Realita je však úplne iná. Známy americký ekonóm Paul Samuelson dokonca prirovnal investovanie k pozorovaniu toho, ako schne maľba, alebo pozeraniu na to, ako rastie tráva. „Investovanie je v skutočnosti do veľkej miery o trpezlivosti. Treba nechať svoje peniaze pracovať dostatočne dlho, aby mali čas sa zhodnotiť, nemýliť si špekuláciu s investovaním a dobre diverzifikovať svoje investičné portfólio,“ myslí si Pánis. Aj podľa neho je pravdepodobnosť, že by ste pri investovaní stratili úplne všetko, minimálna. Pripomína však, že je dôležité dodržať aspoň minimálny odporúčaný investičný horizont.

Mnohé mýty vyplývajú aj z predchádzajúcich negatívnych skúseností, ktoré od investovania odradili nemalú časť Slovákov. Michal Májek zo spoločnosti Tatra Asset Management preto pripomenul niekoľko pravidiel bezpečného investovania. „Najdôležitejší je výber spoločnosti, cez ktorú chcete investovať. To je krok, pri ktorom sa najviac investorov popáli. Treba sa vyhnúť podvodníkom a vybrať si renomované spoločnosti so silným zázemím. Ďalej je potrebné vybrať si investície s ohľadom na váš vzťah k riziku a obavám tak, aby ste dokázali investovať dostatočne dlhý čas. A tiež je potrebné svoje investície diverzifikovať,“ zhrnul Májek.

Viac o mýtoch v investovaní a o tom, či sa zakladajú na pravde, si môžete pozrieť v najnovšom diele relácie Investujeme, ktorú pravidelne vysiela televízia TA3.

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!