Kožík: Návratnosť investície na Kube je 7 rokov, zmluvu máme na 25

Trh na Kube ešte nie je nasýtený, napriek tomu je naň ťažké preniknúť. Kubánske projekty ale ponúkajú vysoké výnosy, dokonca výrazne vyššie ako tie, ktoré investor dosiahne v Európe. Vyššie výnosy ale znamenajú aj vyššie riziko. O tom, ako vyzerá investovanie na Kube, hovorili na TA3 v relácii Investujeme generálny riaditeľ investičnej skupiny Proxenta Pavol Kožík a generálny riaditeľ spoločnosti PROXCOR Peter Ivančík. 

Pri veľkých investíciách spojených so Slovenskom sa nám najčastejšie vybaví príchod zahraničného investora k nám. Zriedkavejšie sú prípady,  keď slovenská spoločnosť naopak investuje v zahraničí. Takýchto investícií je naozaj ako šafranu. A už vonkoncom v oblasti ako je Latinská Amerika. Proxenta už roky pripravuje a pracuje na unikátnej investícii do továrne na výrobu cukroviniek na Kube. Výsledkom bude fabrika, v ktorej bude pracovať 250 zamestnancov, vyrobí ročne 17 tisíc ton oblátok, cukríkov či raňajkových cereálií.  

„Na kubánsky trh sme sa dostali krok po kroku a platí, že trpezlivosť ruže prináša. Najskôr som chcel investovať do oblasti turizmu. Postupom času som ale začal viac spoznávať potreby tohto ostrova a pochopis som, že ak chcem nájsť na Kube podnikanie, ktoré bude úspešné, tak musím riešiť problémy, ktoré potrebuje riešiť táto krajina,” hovorí o úvode podnikania na Kube Kožík. Ten pripomenul, že Proxenta je iba desiatou spoločnosťou na svete, ktorej sa poradilo podpísať s kubánskou vládou zmluvu o podnikaní v kľúčovom segmente potravín.  

Proxenta má v spoločnom, kubánsko-slovenskom podniku, 51-percentný podiel a trojpätinovú väčšinu v predstavenstve. „Dvadsaťpäťročné trvanie kontraktu je dostatočne dlhý čas na to , aby sme tento biznis mohli považovať za úspešný vzhľadom na to, že návratnosť investície očakávame už po siedmich rokoch od spustenia výroby. Na kubánskom trhu máme zabezpečený odbyt, pretože prichádzame na trh, kde sú prázdne regály,” dodáva Kožík.  

„Cukrovinky sú na Kube nedostatkovým tovarom. Našou výrobou by sme mali pokryť 70 percent dopytu na Kube. Všade na Kube sa stretávame s pozitívnymi reakciami a pýtajú sa nás, kedy začneme vyrábať. Fabriky, ktoré na Kube vyrábali sladkosti ich postupne z rozličných dôvodov prestali vyrábať. Viac ako 80 percent akýchkoľvek produktov na Kube je dovážaných,” hovorí Peter Ivančík a dodáva, že aj vďaka tomu sa teraz Kuba otvára zahraničným investorom. 

Podrobnosti o kubánskom projekte Proxenty nájdete vo videu z relácie Investujeme.  

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!