Hypotéku sa neoplatí predčasne splácať, môžete získať 10-násobok ušetrenej sumy

Politika centrálnych bánk stlačila úroky na úveroch na minimum. V priemere na nich Slováci zaplatia len necelé percento. Banky si teda na hypotékach nezarobia ani na infláciu, ktorá sa pohybuje okolo 1,6 percenta. Vo výhode sú tak dlžníci. Investujú do nehnuteľností, ktorých hodnota rýchlo rastie.  

Hypotéka ale predstavuje finančné bremeno, s ktorým žije veľká časť Slovákov. Každomesačná splátka predstavuje minimum, ktoré musíme mať mesačne k dispozícii, aby sme neprišli o strechu nad hlavou. Mať takúto pravidelnú povinnosť je určite stresujúce. Tí, ktorí môžu, sa jej preto snažia zbaviť čo najskôr. Banky umožňujú hypotéku splatiť za istých podmienok predčasne a mnoho Slovákov to využíva. Odborníci radia pri dnešných nízkych úrokoch hypotéky predčasne nesplácať, ale peniaze využiť rozumnejšie.   

„Predčasné splatenie hypotéky je o nastavení klienta. Niekto úvery proste nechce mať na krku, hoci za súčasných podmienok z ekonomického hľadiska predčasné splácanie nedáva zmysel. Peniaze totiž dostanete k dispozícii veľmi lacno a viete ich využívať. Bolo by škoda vrátiť peniaze banke, keďže inflácia je oveľa vyššia ako to, za koľko si vy požičiate,” hovorí analytik spoločnosti FinGO František Burda.  

Finančný expert Ekonomickej univerzity v Bratislave Pavel Škriniar upozorňuje na to, že nie je dobré mať drahý dlh, ak je úroková sadzba príliš vysoká. „Hypotéku by sme nemali splácať poslednými voľnými peniazmi, ktoré máme. Mali by sme mať nejakú finančnú rezervu. Ak je tá rezerva vysoká, môžeme začať uvažovať nad tým, či tú hypotéku splatiť alebo nie. Vtedy prichádza do úvahy dilema, či peniaze neinvestovať niekde, kde by mohli zarábať viac, ako je cena za hypotéku,” vysvetľuje Škriniar. Burda dodáva, že keď sa akciovým trhom darí, tak vedia zarobiť 5 až 6 percent ročne, pričom úroky na hypotékach sú aj pod 1 percentom. Klient by si však vždy mal nechať 6-mesačnú rezervu na pokrytie neočakávaných výdavkov.  

Inflácia na Slovensku dosahuje spomínaných 1,6 percent. Tesne pred vypuknutím pandémie to boli tri percentá. Priemerný úrok na hypotékach poskytnutých v marci pritom predstavoval len 0,92 percenta. Znamená to, že banky na hypotékach nezarobia ani na infláciu.   

Dlžníci sú naopak vo výhode. Investujú do nehnuteľností, ktorých hodnota rastie veľmi slušne. Vlani to bolo medziročne o 12 percent, v prvom štvrťroku tohto roka až o 16 percent. Za nízky úrok sa tak ich investícia veľmi sľubne zhodnocuje.   

V takých podmienkach nemá veľký zmysel hypotéku predčasne splácať. Úspora na úroku z predčasne splatenej sumy je minimálna. Výhodnejšie je sumu investovať. Ak napríklad predčasne splatíte sumu 10 tisíc eur z úveru úročeného sadzbou 0,92 percent, ktorému chýba do riadnej splatnosti ešte 20 rokov, ušetríte dovedna 1 605 eur. Ak však namiesto toho túto čiastku investujete, povedzme pri úroku 6 percent ročne, zarobíte za 20 rokov 16 278 eur. Je to podstatný rozdiel.  

Pri tejto matematike nemá zmysel hypotéku predčasne splácať. Je treba peniaze využiť rozumnejšie a investovať. V konečnom dôsledku sa tak vďaka investovaniu dlžníkovi môže podariť s hypotékou skoncovať oveľa skôr, alebo výnos použiť na iný účel.

Viac o tejto téme sa dozviete vo videu z relácie Investujeme

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!