Bitcoin: Investícia v pravom zmysle slova alebo špekulácia?

Bitcoin začal svoju cestu pred viac ako desaťročím snahou vytvoriť nezávislú menu, teda takú, ktorú by nemohli ovplyvňovať ani politici ani centrálne banky. Medzičasom sa z blockchainovej technológie stala investičná lahôdka. Hosťami relácie Investujeme na TA3 boli Dominik Hapl, analytik Across Private Investments a Juraj Forgács, CEO spoločnosti Fumbi.  

Ak sa určité obdobie v americkej histórii nazývalo zlatou horúčkou, súčasnosť by sme mohli pomenovať horúčkou bitcoinu. Mnohým investorom, ktorí zainvestovali dostatočne skoro, umožnil Bitcoin veľmi pekne zarobiť. Nedávno prekonal hodnotu 40 tisíc dolárov. Začínal pritom na niekoľkých dolároch. No bude tento rast pokračovať aj naďalej? Veď napríklad investičná banka Guggenheim Investments, ktorá spravuje aktíva v hodnote viac ako 200 miliárd dolárov, predpovedá, že Bitcoin by sa mohol dostať až na 400 tisíc dolárov.

„Jedným z dôvodov volatility Bitcoinu je to, že trh je zatiaľ veľmi malý. Oproti tradičnému finančnému trhu je ešte v plienkach a tým pádom na nejaký cenový pohyb stačí trošku väčší prísun kapitálu. To sa bude samozrejme zmenšovať. Čím bude cena Bitcoinu vyššia, tým nižšia bude jeho volatilita,” povedal Juraj Forgács.  

Bitcoin však rozdeľuje investorov do dvoch táborov. Priaznivci, najmä technologickí inovátori, chcú mať virtuálnu menu vo svojej virtuálnej peňaženke.  Na druhej strane sú tradiční a konzervatívni investori, ktorí nevedia prísť Bitcoinu na meno.  Legendárny Warren Buffett ho dokonca nazval jedom na potkany. O to viac zaujal krok Elona Muska a spoločnosti Tesla, ktorá nakúpila Bitcoin za 1,5 miliardy dolárov.  

„Elon Musk a Tesla nie je prvá spoločnosť, ktorá investuje do Bitcoinu. Už tu bolo niekoľko veľkých hráčov, ktorí to počas minulého roka skúsili. Máme tu ako keby novú vrstvu, ktorá skupuje Bitcoiny a práve sa rozbiehajú preteky veľkých hráčov v akumulácii Bitcoinu na veľmi dlhé obdobie,” vysvetľuje Forgács.   

„Tieto spoločnosti sa snažia sprostredkovať nákupy svojich služieb alebo tovarov v Bitcoinoch. Samozrejme, že si chcete nechať zaplatiť za svoju službu niečím, čo má potenciál rásť,” dodáva Dominik Hapl, podľa ktorého je výhodou Bitcoinu to, že sa podobá zlatu. Čiže z dlhodobého hľadiska sa neznehodnocuje, pretože je ho obmedzené množstvo. Maximálny počet, ktorý bude do budúcna možné vyťažiť, je limitovaný na 21 miliónov. Dnes je už pritom na svete zhruba 19 miliónov kusov. Nevýhodou Bitcoinu podľa Hapla je to, že je na rozdiel od zlata “stratiteľný”. Uchováva sa totiž na hardvéri, ktorý sa môže pokaziť a znehodnotiť a tým môžete prísť aj o Bitcoiny.  

So zaujímavou víziou budúcnosti Bitcoinu prišiel Juraj Forgács: „Vnímam to tak, že kto dnes vlastní 0,1 Bitcoinu, bude v budúcnosti patriť medzi najbohatších ľudí.”  To, aký trend vývoju Bitcoinu odborníci predpokladajú do budúcnosti,  sa dozviete vo videu z relácie Investujeme.

 

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!