Dobrí finanční sprostredkovatelia si vychovávajú klientov

Povolanie finančných poradcov sa v minulosti netešilo veľkej obľube. Predstavitelia tohto odvetvia si však prešli kus cesty. Ich kredit sa zlepšuje a dnes chcú byť vnímaní najmä ako profesionáli a solídni obchodní partneri. O tejto téme moderátori relácie Investujeme diskutovali s Andreou Kasanickou Strakovou, riaditeľkou tímu Partners Group SK a Ivanom Sedílekom, obchodným riaditeľom Broker Consulting.   

Kým ešte v roku 2010 bolo na Slovensku zhruba 26 tisíc podriadených finančných agentov, dnes ich počet dosahuje 15 tisíc. Tržby odvetvia pritom rastú. Presné čísla za minulý, pandemický rok ešte nepoznáme, no sprostredkovateľské firmy prepady tržieb nehlásia. Rok 2020 tak bol pravdepodobne podobný tomu predchádzajúcemu, ktorý bol historicky najlepší. To všetko pri menšom počte sprostredkovateľov. Znamená to, že vyšší objem obchodov robí čoraz menej agentov, čo im umožňuje získavať viac skúseností, špecializovať sa na vybraný segment trhu a poskytovať klientom kvalitnejšie služby.   

S tým, že práca a povesť finančných agentov sa zlepšuje súhlasí aj Andrea Kasanická Straková: „Zlepšuje sa kredit a služby v rozličných odvetviach a určite k nim patrí aj finančný sektor. Je to spôsobené tým, že dobrí sprostredkovatelia, ktorí pôsobia na trhu, vychovávajú klientov. Tí potom majú vyššie očakávania a tým na nás vyvíjajú pozitívny nátlak.” Andrea Kasanická Straková upozornila aj na fakt, že za rok 2019 bolo síce na NBS podaných 2170 sťažností, ale z toho na finančného sprostredkovateľa iba 29. Zvyšné sťažnosti boli na banky, poisťovne a iné subjekty na finančnom trhu.  

Podľa Ivana Sedíleka k pozitívnej zmene prispelo aj to, že finanční sprostredkovatelia už v súčasnosti častejšie vykonávajú svoju prácu na plný úväzok a nie iba ako privyrobenie si. Ten sa vyjadril aj k záujmu o prácu finančného agenta. „Myslím si, že ten záujem tu stále je, pretože je to zaujímavá profesia. Nováčik sa potrebuje veľa učiť a zapracovať, pretože dnes sú nároky na túto prácu vyššie ako v minulosti. Nie je to už iba o dvoch produktoch, ale o komplexnom poradenstve,” hovorí Ivan Sedílek.  

Na rast odbornej úrovne tlačia aj regulačné orgány: Ministerstvo financií SR a Národná banka Slovenska. V roku 2018 sa napríklad sprísnili podmienky na odbornú spôsobilosť sprostredkovateľov. Všetky typy finančných agentov musia teraz minimálne raz ročne absolvovať osobitné finančné vzdelávanie za každý finančný sektor, v ktorom pôsobia.   

Zmenil sa aj produktový mix, ktorý sprostredkovatelia predávajú. Kým v 90-tych rokoch to boli investičné životné poistky, na ktorých mnohí klienti prerobili, dnes sú to najmä hypotéky, ktoré umožnili sprostredkovateľom preukázať svoju pridanú hodnotu. Nižší úrok totiž cítia spotrebitelia reálnou úsporou vo forme nižších mesačných splátok.   

Ťažisko činnosti sprostredkovateľov sa teraz presúva smerom k investíciám a zabezpečeniu na dôchodok. Ide o sofistikované produkty, ktoré si vyžadujú skúsenosti a znalosti. Expertíza agentov preto bude ďalej rásť. Rastie aj počet tých, ktorí sa zameriavajú na investície, ako perspektívne odvetvie. Konkurenčný boj sa tak presúva do tejto oblasti.  

Viac o tom, podľa čoho poznať dobrého finančného sprostredkovateľa si môžete pozrieť vo videu z relácie Investujeme. Dozviete sa tiež, aké je to z pohľadu zamestnávateľa, ktorý zamestnáva finančných agentov, koľko trvá zapracovanie nováčika a ako je nastavený systém ich odmeňovania. O tieto informácie sa v dokrútke podelil priamo Pavol Kožík, majiteľ a generálny riaditeľ skupiny Proxenta.

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!