Cenné papiere existujú už stovky rokov. Viete, kedy a kde vznikli?

Cenné papiere sú dôležitým nástrojom finančného trhu už stovky rokov. Za ich masívnym nástupom je najmä rozvoj kapitalizmu. Vďaka moderným technológiám je dnes obchodovanie na burze pre bežných ľudí dostupnejšie než kedykoľvek predtým. Kritici však upozorňujú, že prílev nových a neskúsených investorov môže zmeniť pravidlá obchodovania na burze.

O tom, kedy a kde vznikli cenné papiere a aká je ich úloha v dnešnom digitalizovanom svete sa v diskusnej relácii Investujeme zhovárali riaditeľ Asociácie obchodníkov s cennými papiermi Róbert Kopál a ekonóm a editor portálu finanancnenoviny.sk Vladimír Bačišin.

Prvé cenné papiere vznikli už v starovekom Grécku. Išlo o dlžné úpisy, ktoré potvrdzovali pohľadávku držiteľa a záväzok toho, kto úpis vystavil. V stredoveku sa rozšírili tzv. generálne listiny, ktorých emitentmi boli pápeži, kniežatá a iní hodnostári, ktorí sa nimi zaväzovali splatiť svojim veriteľom úver vrátane úrokov. Už v tomto čase začali prvé obchody s úverovými listami medzi osobami.  

K rozmachu došlo počas križiackych výprav. Prostredníctvom nich sa financovali náklady na vojsko. Vydávali ich napríklad anglickí králi koncom 12teho storočia, alebo francúzsky kráľ Ľudovít IX v rokoch 1258 a 1266, alebo sa nimi v roku 1261 financovalo dalmátske mesto Split. V ranom stredoveku (12. storočí) vznikla v severotalianskych mestách zmenka s cieľom umožniť bezhotovostný platobný styk. Prvé písomné záznamy o jej použití pochádzajú z roku 1379. Zmenky mali podobné črty ako dnes používané dlhopisy. 

Dlhopisy, ako ich poznáme dnes, sa objavili v 17.storočí, keď ich vlády emitovali k financovaniu vojen. Bolo to potom, ako sa dostali do obehu prvé bankovky. Samotné bankovky sú vlastne špeciálnou formou štátneho dlhopisu. Hoci je ich úroková miera nulová, bankovky podobne ako dlhopis predstavovali záväzok vládcu vymeniť ich za hotovosť/zlato. 

K zaisteniu tejto výmeny boli založené centrálne banky. Príkladom je Bank of England, ktorá vznikla v roku 1694. Jej úlohou bolo získavať pre štát peniaze pomocou emisie dlhopisov. Tento model sa v 18. storočí presunul aj do kontinentálnej Európy.  Dlhopisy začali začiatkom 20. storočia emitovať okrem štátov aj súkromné spoločnosti a rôzne iné organizácie za účelom financovať ich rozvojové programy. Je tomu tak dodnes. Ich výnosy sú vyššie ako pri štátnych dlhopisoch, čo vyplýva z ich vyššieho rizika.

Akcie vznikli s rozvojom koloniálneho obchodu 

K podobnému obdobiu ako u dlhopisov sa datuje aj vznik prvých akcií (rok 1188). Iba vďaka existencii akciových spoločností, ktorých akcionári poskytovali prostriedky na financovanie stredovekých moreplavcov, bolo napríklad možné objavenie mnohých námorných ciest do vzdialených zámorských krajín. 

Prvé verejne obchodované akcie v histórii vydala “Holandská východoindická spoločnosť” VOC (Vereenigte Oost-indische Compagnie) založená v roku 1602 formou prvej verejnej ponuky, ktorú dnes označujeme ako IPO. Spoločnosť sa preslávila svojím obchodovaním s Orientom. 

V tej súvislosti došlo aj k vzniku burzy v Amsterdame v roku 1631. Ešte pred ňou však ako prvá burza na svete vznikla burza v Antverpách – v roku 1531. Išlo však o komoditnú burzu, kde sa realizovali primárne fyzické obchody s tovarom, ktorý sa vtedy do Holandska dovážal z kolónií. 

Po úspechoch amsterdamskej burzy vznikali ďalšie burzy naprieč Európou. V Berlíne sa otvorila burza v roku 1739, v Londýne 1745 a napokon v New Yorku v roku 1792. 

Masívny rozvoj cenných papierov tak prišiel až v období rozvoja kapitalizmu, kedy sa stávajú dôležitým nástrojom finančného trhu a kedy sa s cennými papiermi vo veľkom začína obchodovať na burzách. K obchodovaniu získala prístup aj široká verejnosť. 

Burzy ako nové centrá finančnej sily 

Burzy v New Yorku a Londýne sa vzhľadom na množstvo kapitálu stali medzinárodnými finančnými centrami. Ich váhu dokazuje napríklad krach newyorskej burzy v roku 1929, ktorého dôsledkom došlo k Veľkej hospodárskej kríze s veľkou nezamestnanosťou a bankrotmi firiem. Ďalšou pripomienkou sily burzy je finančná kríza z roku 2008 spôsobená pádom Lehman Brothers.  

Úloha cenných papierov kedysi a dnes

Funkcie cenných papierov sa napriek storočiam nezmenili. “Základná funkcia cenného papiera je, že niekto potrebuje peniaze požičať – to je podnikateľ a niekto iný má prebytok finančných zdrojov – to je investor. Cenný papier prepája tieto dve strany,” hovorí Róbert Kopál z Asociácie obchodníkov s cennými papiermi.

Podľa Vladimíra Bačišina cenné papiere ako v minulosti, tak aj dnes v prvom rade vyjadrujú právny vzťah. “Pri akcii je to potvrdenie o tom, že mám majetkový podiel. Dlhopis zase hovorí o tom, že som niekomu požičal a dostanem za to výnos,” hovorí Vladimír Bačišin. Róbert Kopál zasa prízvukuje, že aj vďaka týmto finančným nástrojom sme zažili obrovský rozvoj v podnikaní za uplynulé stovky rokov.  

Dnes je obchodovanie s cennými papiermi dostupnejšie než kedykoľvek predtým. Mobilné aplikácie ich sprístupnili širokým masám. Kríza z minulého roku priviedla na burzy množstvo drobných investorov využívajúcich obchodné platformy.  

To ako sa situácia mení s príchodom nových technológií a aká je situácia na trhu s cennými papiermi dnes sa dozviete vo videu z relácie Investujeme. 

 

  

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!