Čaká nás kryptomenová horúčka?

Časť expertov považuje kryptomeny za jednu z najrevolučnejších síl vo finančnom svete, iná časť odborníkov ale kryptomeny odmieta ako nebezpečnú špekuláciu či dokonca podvod. Majú kryptomeny potenciál stať sa o niekoľko rokov bežným platobným systémom a doplniť tak doteraz používané platobné metódy a papierové peniaze?

O výhodách a rizikách kryptomien diskutovali v najnovšom diele relácie Investujeme Jakub Kraľovanský a David Stancel, obchodníci s kryptomenami. 

„Jednoznačne platí, že krypotmeny sú pomerne rizikové. Na druhej strane ale platí, že sú menej rizikové, ako sa väčšina ľudí nazdáva. Je to nový druh aktív, ktorý prináša nový typ rizík. Je prirodzené, že kryptomeny sa stretávajú s vlnou odporu, keďže do určitej miery nahrádzajú tradičné finančné inštitúcie, ktoré sa proti tomu snažia brániť. Myslím si, že odmietavá reakcia z tradičného finančného sveta je prirodzená,“ hovorí obchodník s kryptomenami David Stancel. Súhlasí s ním aj Jakub Kraľovanský, ktorý tiež obchoduje s kryptomenami: „Bitcoin je mena ľudu, ktorá je mimo systému. Tradičné bankové domy nemajú k nim produkty a preto by logicky išli sami proti sebe, ak by kryptomeny odporúčali,“ myslí si Kraľovanský.

Mnohým investorom, ktorí zainvestovali dostatočne skoro, umožnil bitcoin veľmi pekne zarobiť. Nedávno prekonal hodnotu 64-tisíc dolárov.  A pritom začínal na niekoľkých dolároch. No bude tento rast pokračovať aj naďalej? Investičná banka Guggenheim Investments, ktorá  spravuje aktíva v hodnote viac ako 200 miliárd dolárov predpovedá, že bitcoin by sa mohol dostať až na hodnotu 400-tisíc dolárov. „Je veľmi ťažké odhadnúť, kde sa cena bitcoinu môže zastaviť. Akokoľvek niektoré predikcie môžu znieť bláznivo a ustrelene, ja si myslím, že sú možné. Všetko závisí od toho, aké trhy dokáže bitcoin penetrovať,“ hovorí Stancel.

Bitcoin bol vytvorený v roku 2009, uprostred globálnej finančnej krízy, tajomným kóderom pod menom „Satoshi Nakamoto“. Jeho identita zostáva doteraz neznáma. V roku 2011 sa hlavným developerom bitcoinu stal Gavin Andresen. Vtedy mal prakticky nulovú hodnotu a postupne sa dostal na hodnotu 1 amerického dolára. Za posledných päť rokov jeho hodnota vzrástla o viac ako 5700 percent. Keď sa však pozrieme na cenový graf bitcoinu, tak vidíme, že jeho hodnota je všetko iné, len nie stabilná. Bitcoin má za sebou ostré rasty aj strmé pády. V porovnaní s maximom na hodnote 64 000 dolárov sa jeho cena momentálne pohybuje “iba” okolo úrovne 54 000 dolárov.

Všetko o investovaní do kryptomien sa dozviete v novej časti relácie Investujeme. 

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!