Burzu a kapitálový trh môžeme Prahe iba závidieť

Bieda slovenského kapitálového trhu. Ten na Slovensku vznikol ako vedľajší produkt kupónovej privatizácie. Nie z potreby investorov a emitentov, ako to je bežné v iných trhových ekonomikách. Aktuálny počet emisii prebiehajúcich na kapitálovom trhu na Slovensku je natoľko malý, že ho nemožno považovať za miesto na získavanie podnikateľského kapitálu. Inšpirovať by sme sa mohli napríklad našimi susedmi.

“Kapitálový trh je miesto, kde sa obchoduje dočasne voľný kapitál. Využívajú ho podnikatelia, ale aj občania, aby zhodnotili svoje peniaze lepšie ako v banke na účte. Pokiaľ kapitálový trh dobre funguje, tak z toho profituje ekonomika, podnikatelia a aj občania,” hovorí riaditeľ Asociácie obchodníkov s cennými papiermi Róbert Kopál. Podľa neho je chybou, že žiadna vláda nevyužila slovenský kapitálový trh pri predaji štátneho majetku alebo podnikov, ktoré sú lukratívne. Všetky okolité krajiny tento spôsob využívajú.

Odlišná situácia ako u nás je napríklad aj v Českej republike. Pražská burza funguje a tamojší podnikatelia i občania ju využívajú na ochranu svojich peňazí pred negatívnymi dôsledkami inflácie. “Len od začiatku tohto roka sa tituly obchodované na Pražskej burze zhodnotili o 30 percent. To znamená, že investori získali zaujímavé výnosy,” povedala šéfka Asociácie pre kapitálový trh Českej republiky Jana Brodani.

Vplyv na investovanie na Pražskej burze mala aj pandémia. Priviedla totiž ľudí viac k investovaniu. “Ľudia mali viac času nad peniazmi rozmýšľať a neutrácali ich na dovolenky alebo návštevy reštaurácií. Hlavný dopad v Českej republike na investorov a rozvoj kapitálového trhu mali práve pravidelné investície. Súčasná kríza bola vôbec prvá kríza, kedy drobní investori nepodľahli panike. Týmto prispeli k rozvoju dlhodobého investovania,” dodáva Brodáni. V minulosti to bolo inak. Pri každej kríze investori spanikárili v najhoršej možnej chvíli a rušili svoje investície. Ako sa to stalo pri kríze v roku 2008.

Rovnaký efekt však pandemická kríza nemala na Slovákov. Tí síce počas pandémie ušetrili miliardy, ale nechávajú ich na účtoch v bankách a nezhodnocujú ich investovaním. Slováci majú najmenej finančného majetku a patria medzi najviac zadlžených obyvateľov Európskej únie. Dokazuje to, že na Slovensku máme pred sebou dlhú cestu v oblasti finančného a investičného vzdelávania.

O tom, ako (ne)funguje kapitálový trh na Slovensku a ako v Čechách diskutovali v najnovšom diele relácie Investujeme Róbert Kopál z Asociácie obchodníkov s cennými papiermi a Jana Brodani z Asociácie pre kapitálový trh Českej republiky.

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!