Balgová: Hodnota bytov v centre bude vždy rásť

Kým home office bol ešte pred krízou považovaný za benefit, teraz podľa NBS môže robiť prácu z domu natrvalo až 30 percent Slovákov. O tom, aké zmeny spôsobí pandémia na realitnom trhu a ako sa s nimi vysporiadajú developeri a urbanisti sa v relácii Investujeme rozprávali výkonný riaditeľ Inštitútu urbánneho rozvoja Juraj Suchánek a riaditeľka marketingu a PR investičnej skupiny Proxenta Monika Balgová. 

Práca z domu sa stala novým normálom. Firemné kancelárie začali naopak zívať prázdnotou. Podľa štatistík pracovala z domu počas najtvrdšieho lockdownu na jar minulého roka zhruba polovica Slovákov. Ide však o trvalé zmeny? Vráti sa náš životný štýl späť do predkrízového stavu, alebo vymeníme business casual za papučovú kultúru natrvalo?   

„Pri bytovom segmente sa v úvode hovorilo, že môžeme očakávať pokles cien bytov. Toto sa nepotvrdilo a naopak ceny bytov naďalej rastú. Iné je to pri kanceláriách. Bratislava už v minulosti mala pomerne nasýtený trh s kanceláriami. Pribúdali stále nové, pretože tu bol optimizmus, ale v posledných dvoch rokoch sa situácia radikálne zmenila,” hovorí Juraj Suchánek, ktorý upozornil aj na fakt, že bytov je napríklad v Bratislave stále veľmi málo. Riešením podľa neho môže byť zmena kancelárií na bytové jednotky.  

„Pre nás to nie je novinka. Ako investičná skupina sa v developerských projektoch snažíme zhodnocovať prostriedky našich investorov. Práve preto je pre nás prioritou, aby nami zvolené developerské projekty vykazovali čo najvyššiu stabilitu a mieru rastu do budúcnosti. Preto je pre nás rovnicou úspechu developerského projektu centrum mesta spojené s rezidenčným bývaním,” povedala Monika Balgová a upozornila nato, že Proxenta sa prvýkrát k rozhodovaniu kancelárie verzus byty dostala v roku 2016. Vtedy sa stala vlastníkom projektu na Račianskom mýte, v ktorom boli plánované kancelárie. Práve v týchto dňoch Proxenta klientom odovzdala v tejto budove 64 nových bytov. K zmene projektu prišlo po zvážení všetkých rizík i plánovaných projektov vo výstavbe. 

„Teraz sme v situácii, že namiesto stoviek metrov kancelárií, ktoré by sa ťažko obsadzovali, máme vypredanú čerstvo skolaudovanú rezidenčnú budovu. Hodnota bytov v centre bude vždy len rásť. To nám ukázala aj kríza v roku 2008 kedy ceny bytov v centre poklesli najmenej a najrýchlejšie sa vrátili na pôvodnú úroveň,” dodáva Balgová.  

V Bratislave sa prenajíma 1,92 milióna metrov štvorcových kancelárskych plôch. Vlani k nim pribudlo 76-tisíc metrov štvorcových nových plôch a ďalších 80 tisíc metrov v šiestich projektoch sa na trh dostane pravdepodobne tento rok. Aký ich čaká osud? Podarí sa im nájsť nájomcov? Miera neobsadenosti kancelárii v hlavnom meste vlani dosiahla 11 percent. Zvýšila sa tak medziročne o jeden percentuálny bod. Trend rastu nevyužitých kancelárskych priestorov pritom trvá už od roku 2018. Ak bude naďalej pokračovať, koronakríza a spôsob, akým pracujeme, zmenia okrem životného štýlu aj podobu realitného trhu.  

Podľa Národnej banky Slovenska môže robiť prácu z domu natrvalo až 35 percent Slovákov. V Bratislavskom kraji je to dokonca až 54 percent. Pre poskytovateľov kancelárskych priestorov z toho vypláva zásadná otázka. Ako veľmi sa zmení dopyt o kanceláriách? Spoločnosť Colliers odhaduje, že v najbližších dvoch rokoch dôjde k 20 až 30-percentnému zníženiu plochy obsadených kancelárskych priestorov. Firmy rady ušetria na prenájme a aj na cestovných nákladoch. Vďaka lockdownu si to mnohé už vyskúšali.  

Developeri a architekti teraz stoja pred novou výzvou – ako premeniť veľké biznis centrá na objekty s novou funkciou. Do úvahy prichádzajú byty alebo priestory pre spoločenský život. Podobnú dilemu riešia napríklad v Nemecku. Vypočítali tu, že premenou kancelárii na bývanie sa na trh do štyroch rokov dostane až 250 tisíc nových bytov.   

Monika Balgová upozornila aj na to, že developer sa pri takejto zmene z kancelárskych priestorov na byty musí popasovať s rozličnými výzvami. „V našom prípade to bolo parkovanie, keďže máme zastavaných až 99 percent plochy. Tento problém sme vyriešili s pomocou moderných technológií. Využili sme inteligentný parkovací systém, ktorý na ploche pre 38 áut v klasickej garáži uskladní 140 áut,” vysvetľuje Balgová s tým, že vďaka takýmto riešeniam môže vzniknúť aj v zastavanom území viac rezidenčného bývania.

Celú diskusiu si môžete pozrieť v priloženom videu:

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!