Nitrianske noviny: Nad bývalým kopcom vznikla nová ulica

V centre Nitry je nová ulica. Vedie medzi polyfunkčným centrom Tabáň a materskou školou. Prepája Palánok s Piaristickou ulicou. Nová ulica je pre autá obojsmerná, smerom k Piaristickej ulici sa zdvíha do mierneho svahu. Približne v jej strede je vjazd do podzemného parkoviska polyfunkčného centra.

Kedysi bol v týchto miestach, len o niekoľko metrov vyššie, vyšliapaný chodník. Ľudia si urobili skratku cez zarastený kopec, ktorý už dnes neexistuje.

Parkujú tam len dočasne

Nová ulica je pre autá obojsmerná, smerom k Piaristickej ulici sa zdvíha do mierneho svahu. Približne v jej strede je vjazd do podzemného parkoviska polyfunkčného centra. Z jednej strany lemuje cestu vyvýšený chodník. Na opačnej strane parkujú autá. „Táto ulica ešte nie je skolaudovaná. Kým neprejde správa a vlastníctvo pod mesto, tak je v súkromných rukách – majetkovoprávny vzťah k nej má investor,“ povedal Matúš Maruniak, dopravný inžinier na radnici. Potvrdil, že cesta je obojsmerná: „Je tam už aj dopravné značenie. Parkovacie miesta na ulici nie sú, teraz tam parkujú vozidlá stavebníkov.“ Nad novou ulicou zostal pozostatok svahu aj baroková brána piaristického kláštora, ktorá je zamurovaná. Vyhlásená je za národnú kultúrnu pamiatku.

Kopec vyrovnali

Kopec Tabáň (oproti súdu) dal investor vyrovnať v roku 2017. Dnes tam stojí rovnomenné polyfunkčné centrum s bytmi, zatiaľ je prázdne. Po Nitre sa celé desaťročia tradovalo, že tvar už neexistujúceho kopca ovplyvnila výstavba obchodného domu Prior (neskôr Tesco) – že tam navozili prebytočnú zeminu. Ukázalo sa však, že Tabáň bol prírodný pahorok. Až do roku 1975 tam stála obytná štvrť. Po jej zbúraní pokryla pozemok náletová zeleň a po „nežnej revolúcii“ sa stal vyhľadávaným miestom pre bezdomovcov.

Nastavia signálne plány

Nová výstavba výrazne ovplyvní dopravnú situáciu v centre. Na križovatke ulíc Piaristická – Štúrova – Damborského preto vlani na jeseň osadili semafory. Zatiaľ ich však nespustili. Podľa Maruniaka tak urobia až po kolaudačnom rozhodnutí: „Žiadosť bola podaná 30. októbra, tým dňom bola začatá kolaudácia.“ Aktuálne sa čaká na stanovisko inšpektorátu práce k spevneným plochám. „Na základe toho budeme podnikať ďalšie kroky. Zistili sa nedostatky najmä v prípade týchto vecí: oporné múry, schody, zábradlia.“ Nové semafory majú byť súčasťou koordinovaného ťahu na Štúrovej ulici. „Mal by prísť expert z Českej republiky, ktorý bude mierne upravovať signálne plány. Presný termín nie je stanovený pre pandémiu koronavírusu,“ povedal hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Zdroj: Nitrianske noviny

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!