Kožík na TA3: Vyzývam akcionárov Arcy na otvorenú diskusiu o ich problémoch

Nová relácia televízie TA3 Investujeme má za sebou úspešnú premiéru. V utorok sa vôbec prvýkrát objavila na obrazovkách a prvými hosťami moderátorskej dvojice Rastislav Iliev a Lenka Ježová boli okrem ministra financií Eduarda Hegera aj riaditeľ odboru dohľadu nad kapitálovým trhom Peter Tkáč (NBS), generálny riaditeľ investičnej skupiny Proxenta Pavol Kožík a riaditeľka predaja investičnej skupiny Proxenta Renáta Domčeková.

Nová relácia

Cieľom novej relácie, ktorú TA3 zaradila do svojej programovej štruktúry, je okrem aktuálneho diania priniesť divákom aj servisné informácie, keďže podľa posledných štúdií sa v oblasti investícií orientuje len jeden z desiatich ľudí. S odborníkmi v danom segmente budú moderátori rozoberať témy, ktoré v súčasnosti rezonujú nielen u nás, ale aj vo svete. So zástupcami ministerstiev, ďalších štátnych inštitúcií či súkromného sektora zase divákom poradia, ako rozumne investovať a nestratiť sa vo svete financií.

Výzva pre Arcu

Už hneď prvá relácia zaťala doslova do živého. Hostia sa totiž nemohli vyhnúť jednej z najzávažnejších tém, ktoré okrem pandémie koronavírusu zasiahli slovenský finančný trh. A to boli vážne problémy finančnej skupiny Arca, ktoré zneistili finančný trh. Podľa generálneho riaditeľa investičnej skupiny Proxenta Pavla Kožíka  je pád Arcy udalosťou roka, ktorá zasiahla pomerne široké spektrum investorov.  „Dnes prevláda mimoriadne veľká neistota nad tým, čo sa stane s investíciami, ktoré boli nasmerované do spoločnosti Arca Capital. Sledujeme dianie prepletené osobnými spormi a napádaním sa súčasných a bývalých akcionárov. Sme svedkami, ako sa majetky predávajú a presúvajú a na strane investorov vládne neistota.  Držíme palce Arca Capital a veríme, že sa s tým dokážu vysporiadať, ale tá situácia je neistá,” povedal v relácii Investujeme Pavol Kožík.

Kožík upozornil na to, že už v rokoch 2008 až 2010 sa o Arce hovorilo, že má problémy a musela predávať veľa zo svojich aktív. Majiteľ Proxenty napokon akcionárom Arcy adresoval jasnú ponuku na otvorenú diskusiu. „Ak dnes riešia, čo riešia, tak je otázkou, nakoľko sa vtedy dokázali poučiť a či ich správanie bolo manažérskym rozhodovaním sa tým správnym smerom. Rád by som túto príležitosť využil na to, aby som vyzval na vstup do tejto relácie hlavných aktérov spoločnosti Arca Capital. Je tu na jednej strane Pavol Krúpa a Peter Krištofovič a na druhej strane Henrich Kiš a Rastislav Velič ako majoritný akcionár. Bolo by na mieste, aby na tieto otázky odpovedali práve oni a nemuseli sme si my fabulovať a domýšľať, čo sa deje,” dodal Kožík.

Trh sa čistí

„Takáto kríza sa na trhu objavuje pravidelne a je to udalosť, ktorá čistí trh. Spoločnosti, ktoré neboli dobre nastavené, skončia. Tie, ktoré boli dobre nastavené, pokračujú a dokonca ešte posilnia. Portfólio investičnej skupiny má byť vystavené tak, aby odolávalo výkyvom na trhu. Z diaľky sa zdá, že portfólio Arcy Capital bolo portfólio do dobrých časov,” zhodnotila situáciu v Arce riaditeľka predaja investičnej skupiny Proxenta Renáta Domčeková.

Riaditeľ odboru dohľadu nad kapitálovým trhom Národnej banky Slovenska Peter Tkáč odmietol porovnávanie Arcy so spoločnosťami Horizont a BMG Invest. Tie boli totiž založené na podvodných schémach. V prípade Arcy ide o reálne spoločnosti a podnikateľské zámery. Obchodný model Arcy však bol príliš citlivý na externý šok v podobe pandémie COVID-19. „Pokiaľ by sa opäť vyskytol podobný šok ako v prípade pandémie koronavírusu, tak je celkom prirodzené, že to určitú časť spoločností zasiahne a môžu sa dostať do takých problémov ako skupina Arca,” hovorí Tkáč.

Atraktívny rok 2021

Aj napriek pandémii koronavírusu a očakávanej kríze je však rok 2021 rokom príležitostí. „Aktuálne pripravujeme dve veľmi zaujímavé akvizície, ktoré budú zaujímavé pre investorov. Tí, ktorí disponujú peniazmi, sa pripravujú na to, že budú investovať. Čakajú nás nové nákupy a predaje, nové príležitosti a investície. Rok 2021 bude naozaj mimoriadne atraktívny,” uzavrel Kožík.

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!