Superfood tyčinka určená záchranárom je už dostupná aj v celoslovenskej sieti potravín

Tím slovenských biochemikov a potravinových expertov dostal v čase vypuknutia koronakrízy jednoznačné zadanie. Vytvoriť receptúru tyčinky, ktorá bude podobná kozmickej strave. Praktickú na konzumáciu, plnú energie, s komplexom vitamínov, a minerálov vďaka ktorej budú zdravotníci ľahšie znášať vytrvalostnú záťaž a únavu. Od 11. júna je dostupná pre verejnosť aj v sieti potravín  Kaufland na celom Slovensku. A stále pomáha.

50-tisíc tyčiniek pre zdravotníkov, policajtov, hasičov

Za slovenskou superfood tyčinkou, ktorá pomáha vo chvíľach fyzického vyčerpania a únavy, stojí slovenská investičná skupina Proxenta a jej potravinársky závod Healthy Food Supplements. „V čase vypuknutia epidémie sme sa rozhodli spraviť to, čo bolo v našich silách. Využili sme personálne a technologické kapacity nášho potravinárskeho závodu v Galante. Vytvorili sme unikátnu tyčinku pre všetkých v prvej línii – pre lekárov, sestry, záchranárov, policajtov, hasičov a ostatné zložky, ktoré v boji s epidémiou čelia najvyššiemu riziku,“prezrádza Pavol Kožík, majiteľ investičnej skupiny Proxenta a sponzor projektu. Spoločnosť investovala do projektu 100 000 eur, z ktorých pripravila receptúru, vyrobila a rozdala vyše 50-tisíc tyčiniek.

Odovzdávku v UNB na Mickiewiczovej ulici mal v rukách riaditeľ spoločnosti – Pavol Kožík.

Kto Záchranku dáva, trikrát dáva

Pozitívne reakcie na tyčinku Záchranka boli inšpiráciou k ďalšiemu kroku. S pomocou partnerov, siete potravín Kaufland, Yeme a cez e-shop www.darujzachranku.sk je teraz tyčinka Záchranka dostupná aj pre verejnosť. Stále však pomáha. „Celý výnos z predaja poputuje opäť do výroby a bezplatnej distribúcie. Za každú jednu predanú tyčinku dokážeme vyrobiť a distribuovať ďalšie dve bezplatne. Vašu pomoc tak strojnásobíme. Vďaka tomu, že tyčinku uvoľňujeme do predaja, budeme našich hrdinov podporovať aj naďalej a pevne verím, že sa nám podarí tyčinku doručiť všetkým, ktorí nás o ňu žiadali a bola by pre nich veľkou pomocou. Zoznam je naozaj veľmi dlhý,“ vysvetľuje Monika Balgová, ktorá stojí za celým nápadom.

Zlepšuje bdelosť, funkcie srdca, mozgu, náladu

„Zmes biologicky aktívnych látok v dávke dvoch tyčiniek denne zlepšuje energetický metabolizmus vo svalovej výkonnosti. Skvalitňuje funkciu srdca, mozgu (reakčný čas, pamäť), aktivitu pečene a tukového tkaniva, bdelosť, náladu a kognitívne procesy. Áno, úprimne si myslím, že uľahčuje znášať vytrvalostnú záťaž,“ hovorí biochemik a spoluautor receptúry Peter Szalay. Na zložení tyčinky Záchranka spolupracoval s vedúcou vývoja a potravinou technologičkou Healthy Food Supplements v Galante Monikou Melicherovou a s klinickým biochemikom doc. Ing. Pavlom Blažíčkom, PhD.

Ďakujeme všetkým dobrovoľníkom, ktorí nám pomáhali tyčinky odovzdať tam, kde boli potrebné.

Oceníte ju, keď nestíhate jesť

„Pri tvorbe receptúry sme mali pred očami všetkých v prvej línii. Tých, ktorí pracujú oblečení v kombinézach. Manipulácia s čímkoľvek iným je pre nich náročná. Nemôžu si sadnúť k obedu a vychutnať si segedínsky guláš so štyrmi knedľami. Mysleli sme aj na lekárov, zdravotníkov, laborantov, dobrovoľníkov, ktorí sa vo výkone služby môžu dostať do časovej tiesne a nestíhajú jesť. Navyše títo ľudia sa musia po každej prestávke znova prezliekať, čo predlžuje procesy a vystavuje zdravotníkov riziku nákazy,“ vysvetľuje Balgová. V tíme má okrem kreatívnej aj logistickú dobrovoľnícku funkciu. Počas epidémie rozviezla 40-tisíc tyčiniek, vrátane centrál záchranných zdravotných zborov, nemocníc, policajných a hasičských staníc či domovov pre seniorov.

„Keď sme odovzdávali tyčinky Hasičskému a záchrannému útvaru hlavného mesta SR a Pohotovostnej motorizovanej jednotke, jeden z prítomných nám svojim príbehom potvrdil to, čo sme tušili. Sú dni, keď si ani za 24 hodín nenájdu čas na jedlo. A práve vtedy je tu pre nich Záchranka. Môžu ju mať v aute, v taške, vo vrecku a v krízovej situácii ju zjesť a doplniť telu potrebnú energiu, ale i vitamíny a minerály,“ vysvetľuje M. Balgová.

Odovzdávka tyčiniek v Gabčíkove a v Topoľčanoch.

Superfood energetická tyčinka Záchranka

Tyčinka je natural, vegánska, bez lepku, laktózy, sóje a bez pridaného cukru. Obsahuje vitamíny skupiny C, D a E. Základ tvorí datľová pasta, vláknina z jabĺk, čakanky a drvené mandle. Je obohatená o zázvorový prášok, morskú riasu spirulinu, magnézium, zinok, kofeín, taurín, extrakt zo zeleného čaju, L-karnitín a L-glutamín.

Záchranka nie je sladkosť. Patrí do skupiny tzv. superfoods. Je to funkčná potravina, ktorá dodá telu energiu, vitamíny a minerály ktoré ho chránia a pomáhajú v boji proti únave a vyčerpaniu.

Pravidelná konzumácia tyčinky zabezpečuje prísun látok potrebných najmä v čase, keď je organizmus vystavený nadmernému stresu a na pravidelnú stravu neostáva čas. Zmes biologicky aktívnych látok v tyčinke zlepšuje energetický metabolizmus vo svalovej výkonnosti. Podporuje funkciu srdca, mozgu (reakčný čas, pamäť), aktivitu pečene, aktivitu tukového tkaniva, zlepšuje bdelosť, náladu a kognitívne procesy.

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!