Alexandra Kožíková: Vážim si manželovu húževnatosť, dobré srdce a rozhodnosť

V rodine profesionálnej hádzanárky Alexandry Kožíkovej a zakladateľa Proxenty Pavla Kožíka funguje všetko ako hodinky. Deti vedú k športu, ktorý ich učí výdrži. Cez víkendy rešpektujú pravidlo: práca zostáva za dverami ofisu. Alexandra prezrádza, ako si uchovať v práci pohodu, prečo necháva všade prepitné a akými finančnými pravidlami sa riadia deti investičného brokera.     

Vyrastali ste v športovej rodine. Mama bola olympionička – gymnastka, otec sa venoval futbalu. Ako táto atmosféra zasiahla vás?  

Doma bol vždy poriadok. Ako rodina sme všetci spolu športovali a trávili čas. Mama bola pedagogička, otec vrcholový futbalista, tréner na Slovenskom futbalovom zväze a pedagóg. V lete sme chodievali na túry, v zime trénovali v telocvičniach. Dôležitosť spoločne tráveného času som si priniesla aj do našej rodiny. Stále sme spolu všetci šiesti. Hoci manžel má toho pracovne dosť, večer a cez víkendy sa snaží vypnúť a byť s nami. Fyzicky aj mentálne.

Ako ste sa zoznámili s manželom?

Páčil sa mi od prvého momentu, keď som ho zbadala. Hoci sme sa nepoznali, cítila som, že mi na ňom špeciálne záleží. Po dvoch rokoch sme sa dali dokopy, po štyroch sme sa vzali.

Čím si vás získal? Čo si na ňom najviac vážite?

Jeho dobré srdce, starostlivosť a zmysel pre rodinu. Tá je preňho všetkým. Rodičia mu vštepili skvelé základy o fungovaní rodiny a on ich prirodzene pretavil do nášho  spoločného života. Keď sa vráti z práce, nikto mu už nevolá, povinnosti si domov nenosí. Samozrejme, v hlave sa mu ustavične niečo deje, nad všeličím neprestajne premýšľa. Je veľmi štedrý. Tomu, koho má rád, by dal prvé posledné. V otázke starostlivosti o blízkych na peniaze nehľadí. Obdivujem tiež jeho húževnatosť a to, ako si dokáže splniť každý pracovný sen.

Čomu vás manžel naučil?

Je výnimočne rozhodný. Naučila som sa pri ňom prijímať rozhodnutia oveľa rýchlejšie. Obaja zároveň berieme veci športovo. Neriešime malichernosti, nenecháme si nimi zbytočne otráviť deň.

Ako reaguje v krízových momentoch?

Je ticho a sám. A po chvíli premýšľania sa pustí do riešenia konkrétneho problému.

Popri hádzanej ste desať rokov viedli vlastnú reštauráciu. Čo vás reštauračný biznis naučil?

Napríklad to, že peniaze sú ako bumerang. Ak sa ich človek príliš kŕčovito drží, nevrátia sa mu späť. Počas vysokej školy som pracovala ako čašníčka. Dodnes si pamätám, ako som sa tešila z každého tringeltu. Pravidelne ku nám chodieval jeden pán. Vždy si u mňa objednal pivo za 2.60 a nechal mi päť. Snažím sa na to pamätať a konať rovnako, keď niekam prídem ako hosť.V mojej reštaurácii som mala výborných kolegov. Dve dievčatá, spoluhráčky z hádzanej, si ako športovkyne vedeli aj v práci za každých okolností poradiť. Nič som im nemusela hovoriť. Nikdy sme sa nepohádali. Jeden z kolegov bol veľký introvert. Nemal rád konflikty, preto som nezvykla zvyšovať hlas. Dôverovala som im. Vždy, keď potrebovali, som sa im snažila vychádzať v ústrety. Ak v práci panuje pokoj a pohoda, všetko funguje.

Ako najradšej trávite čas?

Všetci spoločne. Radi sme doma, deti tu majú malý raj. Okolo domu je veľa zelene, majú tu svoje ihrisko, ježka afrického aj psa Axela. V lete sme pri bazéne alebo na bicykloch. Veľa času trávime s našimi rodičmi. Neviem si predstaviť, ako by som starostlivosť o naše štyri deti zvládla bez ich pomoci. Pomáhali nám od ich narodenia. Každý druhý deň sa stretávame s rodičmi a celou rodinou. Naše deti majú už teraz naplánované, že keď budú veľké, postavia si domy vedľa nás. Aby sme si vždy boli nablízku.

Čo je pre vás – ako mamu – najdôležitejšie?

Aby boli všetky naše deti spokojné. Každé je pritom úplne rozdielne. Karolínka (8) zdedila povahu po otcovi. Je silná osobnosť, potrebuje veľa diskutovať a rozprávať sa. Od cudzích ľudí si spočiatku drží odstup rovnako ako Jakubko. Palko (7) je naopak s každým hneď kamarát. Je veľmi vnímavý. Jakubka (5) voláme bankárom. Je usporiadaný, zorganizovaný. Ukladá a prekladá si papierové peniaze, vlastní desať peňaženiek, mešec aj tašku, do ktorej si schováva finančné rezervy :). Saška (1,5 ) je ostrieľaná staršími súrodencami.

Ako vaše deti vnímajú peniaze?

Poznajú už ich hodnotu. Vedia, čo koľko stojí. Keď niečo nechtiac rozbijú, je to v poriadku, stane sa to predsa každému. Keď niečo zničia vedome, musia za to niesť primerané následky. Minule, keď sme boli na návšteve, rozbili svetlo. Vysvetlili sme im, koľko asi mohlo stáť a škodu zaplatili z vlastného prasiatka. Hovoríme o tom, koľko stoja potraviny, vedia, že si majú na tanier naložiť iba toľko, koľko zjedia. Za drobné domáce práce zbierajú body. Vytvorili sme tabuľku s drobnými prácami (ustlanie postele, venčenie psa…), v ktorej má každá činnosť konkrétnu bodovú hodnotu. Po nazbieraní dostatočného počtu bodov si ich môžu vymeniť za euro.

Ako vnímate manželovu investíciu na Kube?

Manžel Kubu jednoducho miluje. Keby si v Bratislave sadol na terasu päťhviezdičkového hotela na umelú stoličku, na tácke by mu priniesli päťeurovú minerálku do plastového pohára, veľmi by sa netešil. Keď sa to stane na Kube, usmeje sa a hovorí: ,No nie je tu dobre?´ Pre mňa sú dobrí ľudia a pohoda všade. Vyrastala som v Bratislave, mám to tu rada, nič mi tu nechýba. Manželovu lásku ku Kube však podporujem a teším sa, že si plní sen. Keď sme dávali prvé deti do škôlky, našli sme jednu s anglickým a španielskym jazykom. V tom čase sme nevedeli, že Proxenta rozšíri svoju činnosť na Kubu. Dnes naše deti hovoria plynule španielsky. Keď nemáme prekladateľa, oni nám tlmočia.

Zhodnete sa s manželom v ich výchove?

Manžel dopraje svojim deťom všetko na svete. Debatujeme akurát o tom, čo bude pre ich budúcnosť najlepšie. Záleží mu na tom, aby získali najkvalitnejšie vzdelanie. Súhlasím. Zároveň však viem, že ak sa niektoré z našich detí v dvadsiatich rokoch rozhodne odísť na rok napríklad surfovať, nebudem mu brániť v slobode. Je to ich život a majú právo rozhodovať sami za seba.

 

Alexandra Kožíková (39)

Vyštudovala strednú hotelovú akadémiu a Fakultu telovýchovy a športu UK v Bratislave. Profesionálne sa venovala hádzanej a manažovaniu vlastnej reštaurácie v bratislavskej Petržalke. S manželom Pavlom vychovávajú štyri deti, majú jedného ježka a jedného psa.

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

PROXENTA Week

Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

Produktová zóna

Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

Chcem vedieť viac