7 investičných pravidiel na dobré aj zlé časy

Žijeme pohnuté časy. Situácia „tam vonku“ sa mení zo dňa na deň. Vytvára to nápor aj na nás, investorov. Je preto správny čas zopakovať si základné investičné pravidlá. Nezabúdajme, že úspech v investovaní nie je dielom náhody, ale systematickej práce.

    1. Majte hotovostnú rezervu

Základným predpokladom úspešného investovania je mať rezervu na horšie časy. Jej cieľom je vytvoriť si hotovostný vankúš pre prípady práceneschopnosti či straty pravidelného príjmu. Práve rezerva by mala predísť núdzovému, resp. panickému odpredávaniu investícií, ktoré predávajúci investor väčšinou realizuje za horších podmienok, ako keby svoje investície predával vo vopred plánovanom termíne. Odborníci odporúčajú mať rezervu vo výške aspoň trojnásobku, v ideálnom prípade až šesťnásobku mesačných výdavkov.

    2. Porazte infláciu

Inflácia je tichým zabijakom peňazí. Hoci neuberá z ich nominálnej hodnoty, znižuje kúpnu hodnotu úspor. Ak napríklad máte doma „pod matracom“ 100-tisíc eur, za päť rokov ich hodnota pri trojpercentnej inflácii klesne na necelých 86-tisíc. Jedným z cieľov investovania je ochrániť peniaze pred infláciou. Bankové vklady nestačia. Priemerné úročenie termínovaných vkladov v bankách totiž aktuálne podľa štatistík NBS predstavuje len 0,75 percenta. Ročná inflácia na Slovensku dosahuje práve tri percentá.

    3. Investujte dlhodobo

Budovať si majetok nie je niečo, čo sa dá uskutočniť za noc. Ani Warren Buffett sa nestal boháčom zo dňa na deň, ale uplatňovaním dlhodobej investičnej stratégie. Znamená to stanoviť si investičný cieľ a horizont, v ktorom ho chcete dosiahnuť. Nasleduje jeho napĺňanie konkrétnymi investičnými rozhodnutiami. „Nemeňte názory zo dňa na deň. Práve to vás oberá o výnosy. Dodržiavajte svoj investičný plán,“ radí generálny riaditeľ a majiteľ skupiny Proxenta, Pavol Kožík.

    4. Diverzifikujte

Diverzifikácia je azda najdôležitejším investičným pravidlom. Ide o rozloženie peňazí medzi rôzne produkty, aktíva, teritória alebo meny. Ideálne tak, aby spolu veľmi nesúviseli. Diverzifikácia chráni portfólio pred náhlymi poklesmi. „Zabezpečte, aby ste mali investície diverzifikované najmä medzi hlavnými triedami aktív (akcie, dlhopisy, zmenky ) a rovnako medzi viacerými  sektormi,“ upozorňuje P. Kožík.

Podľa jednej zo štatistík majú ľudia s majetkom nad milión dolárov rozdelený kapitál nasledovne: dlhopisy tvoria zhruba tretinu ich portfólia, akcie 15 percent a investičné nehnuteľnosti jednu pätinu. Zvyšok pripadá na hotovosť a alternatívne investície, ako napríklad umenie či zberateľské predmety.

    5. Výnos je priamo úmerný riziku

Nízke riziko sa spája s nízkym výnosom a naopak. Produkt ponúkajúci stopercentnú istotu a vysoký výnos neexistuje. Každý investor by si mal byť vedomý toho, že svoj výnos dostáva ako odmenu za podstúpené riziko. Aj emitenti cenných papierov to vedia, a preto začínajúce spoločnosti musia ponúknuť vyšší výnos, aby zaujali investorov.

Nie sme ani začínajúca firma, ani spoločnosť s 30-ročnou históriou. Napriek tomu dnes Proxenta ponúka ideálny pomer ešte stále vysokých výnosov a pritom už vysokej miery dôveryhodnosti. Naše cenné papiere sú tak súčasťou portfólií rôznych typov klientov. Kupujú si ich nielen konzervatívni klienti, ale aj skúsení dynamickí investori,“ približuje konateľka spoločnosti PROXENTA Broker, Renáta Domčeková.

    6. Reinvestujte výnosy

Albert Einstein raz povedal, že najväčšou silou vo vesmíre je zložený úrok – inými slovami úroky z úrokov. „Čas trvania investície je pre výsledný výnos dôležitejší ako načasovanie trhu. Reinvestujte úroky z úrokov, ktoré získate z vašich investícií. Napríklad dlhopisy, ktoré zarábajú ročne sedem percent, dokážu za desať rokov počiatočný vklad investora zdvojnásobiť,“ pripomína P. Kožík. Znamená to, že zo sumy 100-tisíc eur urobia 200-tisíc. Dôležité je výnosy počas tejto doby nevyberať, ale vkladať ich späť do investície.

Naopak celkové zhodnotenie rapídne klesá, ak sú dividendy alebo kupónové platby vyberané. Vlastnosťou zloženého úročenia totiž je, že aj zo zdanlivo malého navýšenia miery výnosu dokáže v dlhodobom horizonte urobiť veľkú sumu.

    7. Ovládnite svoje emócie

Emócie sú nepriateľom investora. Je prirodzenou vlastnosťou človeka, že chce ísť s davom. Kupuje, keď kupujú všetci a naopak má tendenciu predávať, keď na trhoch vládne panika. Všetci úspešní investori dokážu ovládať svoje emócie. Znamená to vedieť ich rozoznať a oddeliť od ratio. Platí to najmä v prípade poklesov. Nálada vtedy naznačuje koniec sveta, no situácia môže byť už o pár mesiacov úplne iná.

Nestálosť trhu je niečo, na čo by mali byť skúsení investori pripravení, a to aj napriek tomu, že volatilita je extrémna. Časy ako tieto sú záťažovým testom nielen pre trh, ale aj pre jednotlivcov. Snažte sa, aby vás vaše emócie nepremohli. Ak nemáte akútnu potrebu hotovosti, nepredávajte svoje aktíva z dôvodu paniky,“ radí šéf Proxenty.

Dodáva, že na paniku nie je dôvod, pretože trhy sa vždy dokázali znova odraziť od pomyselného dna a opäť rásť. Finanční experti sa aj teraz zhodujú v tom, že trhy sa v najbližších mesiacoch znova zotavia.

Doba oddelí investorov od amatérov

Dodržiavanie uvedených pravidiel vám dokáže pomôcť pri dosahovaní dlhodobých výnosov a zároveň vás ochrániť pred zlými rozhodnutiami. Súčasnosť oddelí skutočných investorov do amatérov. Aj tu platí, že zásady, ktoré uznávate, by ste mali vyžadovať aj od svojich partnerov.

Skupina Proxenta je skúseným investičným hráčom. Dodržiavame zásady a pravidlá zodpovedného investora. Zameriavame sa na dlhodobé projekty a diverzifikujeme svoje investičné stratégie a projekty. Máme pätnásť aktívnych projektov z rôznych sektorov vrátane developmentu, asset managementu, potravinárstva a medzinárodného obchodu Obchodujeme v Európe aj v zámorí, naše obchody sa viažu na euro aj dolár. Vďaka tejto vyváženosti si v súčasnej situácii trúfame ustáť otrasy a vykompenzovať problémy v jednom sektore inými,“ ubezpečuje R. Domčeková.

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!