Podnikanie na Kube ponúka až dvakrát rýchlejšiu návratnosť kapitálu než na Slovensku

Kuba sa v očiach Stredoeurópana spája najmä s predstavou ideálnej dovolenkovej destinácie s nekonečnými bielymi plážami. Je to však aj zaujímavé miesto pre biznis. Kuba je centrálne plánovaná ekonomika. Spôsob podnikania sa tu teda oproti našim zvyklostiam dosť líši.

„Príprava a rozbeh podnikania sú na Kube neporovnateľne dlhšie ako u nás. Firma, ktorá sa však uchytí, môže dosiahnuť až dvojnásobne vyššiu rentabilitu než na Slovensku,“ približuje generálny riaditeľ a majiteľ skupiny Proxenta Pavol Kožík.

Súkromné podnikanie na ostrove slobody

Súkromné podnikanie bolo ešte donedávna v ostrovnom štáte v Karibiku tabu. Situácia sa však mení. Kubánska ekonomika utrpela výrazné straty rozpadom Sovietskeho zväzu. Veľké problémy jej robí aj hospodárska blokáda USA.

Uvoľňuje preto postupne podmienky a umožňuje podnikať aj súkromným firmám. Pre domácich ide najmä o reštaurácie, služby cestovného ruchu (tzv. casa particulares) alebo o poľnohospodárske farmy. Zahraniční investori majú možnosť podnikať len prostredníctvom spoločných podnikov – joint ventures, so spoluúčasťou kubánskej vlády.

Kuba uvoľnila podmienky pre investorov spoza hraníc v roku 1995. Vďaka tomu zahraničné investície v krajine postupne rastú. Prúdia z krajín ako Španielsko, Čína, Rusko, Kanada, Venezuela, Taliansko alebo Francúzsko. „Sme prvou spoločnosťou z bývalého Československa, ktorej sa podarilo založiťspoločný podnik na Kube,“ hovorí P. Kožík.

Spoločnosť pod názvom Proxcor investuje takmer 35 miliónov eur a už koncom tohto roka spustí výrobu oblátok a sušienok. V druhej fáze produkcie naplánovanej na rok 2022 to budú cukríky a cereálie. „Všetko to sú potraviny, ktorých je na ostrove nedostatok. Odbyt preto máme už dnes zabezpečený,“ približuje Kožík.

Dvojnásobne rýchlejšia návratnosť

Proxenta má v spoločnom podniku 51-percentný podiel a trojpätinové zastúpenie v predstavenstve. Na Kube ide o výnimočnú situáciu. „Vybojovať si majoritu v spoločnom podniku v autoritatívnom režime, aký na Kube je, chcelo nielen poriadny kus odvahy, ale hlavne množstvo nepriestrelných argumentov a trpezlivého vysvetľovania. Vďaka tomuto pomeru v náš prospech máme plne pod kontrolou manažment rozhodovania na každodennej úrovni,“ približuje šéf Proxenty.

Zmluva o partnerstve je podpísaná na 25 rokov. Napriek tomu je návratnosť investície plánovaná len na sedem až osem rokov. Odhaduje to poradenská spoločnosť Ernst&Young. Na porovnanie, pri podobnej investícii na Slovensku je to približne 12 až 13 rokov.

Závod v meste Caibarién v provincii Villa Clara bude zamestnávať 250 zamestnancov v trojzmennej prevádzke.

Takmer celá produkcia bude smero- vať na domáci trh. Kuba totiž dnes musí takýto sortiment dovážať zo zahraničia. Cieľom výroby je tak nahradiť domácou výrobou drahý dovoz. Na ilustráciu, Kuba ročne dovezie zhruba 8 300 ton sladkostí. Kapacita závodu Proxcor je plánovaná na 12-tisíc ton a počas plnej prevádzky v roku 2022 dosiahne až 18-tisíc ton.

Potreba nahradiť drahý dovoz

Kuba je dnes závislá od dovozu. Ročne dováža tovar v hodnote zhruba 12 miliárd dolárov. Naopak, vývoz tvorí len niečo nad tri miliardy dolárov. Vytvára to veľký tlak na devízové rezervy krajiny. Preto sa snaží budovať si postupne domácu výrobu a spoľahlivých zahraničných investorov si váži.

Veľa prezrádza aj pohľad na komoditnú štruktúru dovozu a vývozu. Hlavnými vývoznými artiklami sú suroviny ako nikel a ropné deriváty, potom poľnohospodárske suroviny: cukor, tabak, citrusy a káva. Na druhej strane dovoz tvoria potraviny, strojárenské výrobky a chemikálie.

Zdravotníctvo na svetovo špičkovej úrovni

Kuba je krajinou dvoch tvárí. Popri každodenných problémoch s nedostupnosťou základných tovarov má jeden z najlepších zdravotníckych systémov na svete. Spolu so školstvom bolo totiž zdravotníctvo základným pilierom revolúcie Fidela Castra.

Krajina investovala do zdravotníctva obrovské prostriedky. Dnes preto vlastní viacero patentov na výrobu originálnych liekov, ktoré vyváža do zahraničia. Vývoznú komoditu predstavujú aj špecializované lekárske tímy.

Na boj s koronavírusom napríklad kubánska vláda poslala tím lekárov do Talianska a do iných krajín. Veľká časť z nich sa zúčastnila aj na misii proti ebole v Afrike v roku 2014. Vo viacerých krajinách sveta dnes pracuje až 50-tisíc kubánskych zdravotníckych pracovníkov. Kubánska republika tak z ich „prenájmu“ získava ročne do rozpočtu 6,3 miliardy dolárov, čo z neho robí popri cestovnom ruchu jeden dvoch z pilierov ekonomiky. Krajina má najvyšší počet lekárov na obyvateľa na svete.

Kubánsky liek Rekombinantes Interferon alfa 2b sa osvedčil proti ochoreniu COVID-19. Tamojší vedci ho vyvinuli ešte v roku 1986 pôvodne na liečbu HIV. V Číne sa však nedávno ukázal ako veľmi úspešný a čínske úrady ho preto schválili ako jeden z povolených liekov na boj s koronavírusom.

Kvalitná zdravotná starostlivosť sa prejavuje aj v dĺžke života Kubáncov. Dosahuje až 79 rokov, čo je o tri roky viac ako na Slovensku a o sedem rokov viac, ako je celosvetový priemer.

Nedostatok základných potravín

Odvrátená strana Kuby však boju- je s každodenným nedostatkom potravín. Musí dovážať až 80 percent ich spotreby. Aj v iných sektoroch spotrebného tovaru vykazuje kubánsky trh veľký apetít. Situáciu ešte viac prehlbuje zahraničná politika. Donald Trump totiž sprísnil ekonomickú blokádu, ktorú jeho predchodca Barack Obama začal uvoľňovať.

Záchranou krajiny je preto domáca výroba.

Kuba sa musí stať čo najviac sebestačnou. Cestou sú práve spoločné podniky so zahraničnými partnermi, ktorí prinášajú do krajiny know- how a kapitál. Kubánci poskytujú zaručený odbyt.

Slovensko a Kuba majú historicky veľmi dobré vzťahy. Medzi Kubáncami ešte stále rezonuje značka Made in Czechoslovakia, pretože československé firmy dodávali v minulosti na ostrov množstvo tovarov a služieb. Medzi domácimi má teda Slovensko skvelú povesť.

„Rozbeh podnikania na Kube je náročnou procedúrou. Nám to trvalo dovedna sedem rokov. Je potrebné mať množstvo povolení od úradov a inštitúcií a, samozrejme, vyzbrojiť sa vytrvalosťou. Podarí sa to málo firmám. No vo finále je odmenou štátom garantovaný biznis a atraktívne ziskové marže,“ vysvetľuje P. Kožík.

„Projekt predstavuje pre Proxentu prvý vstup na latinskoamerický trh. Ak vyhodnotíme spoluprácu ako prínosnú, Proxenta je pripravená rozvíjať podnikanie na Kube a v celom regióne aj v budúcnosti. Či už vo forme rozšírenia výroby, vstupom do turistického sektora, alebo inou formou,“naznačuje zakladateľ investičnej skupiny.

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

PROXENTA Week

Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

Produktová zóna

Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

Chcem vedieť viac