Investície na Kube: výhody a riziká

O investičných príležitostiach na Kube dostupných aj pre slovenských investorov sa rozprávame s konateľkou spoločnosti PROXENTA Broker, Renatou Domčekovou.

Pre koho sú zaujímavé Investície na Kube?

Projekty na Kube asi veľmi nezaujmú konzervatívneho klienta. Kuba je vhodná pre klientov, ktorí hľadajú investície s vyššími výnosmi, aké v Európe nedokážeme dosiahnuť. Mnohí najbohatší ľudia planéty zbohatli vďaka investíciám v rozvojovom svete, napríklad vo Vietname alebo v Afrike.

Nenesú projekty v takej vzdialenej ekonomike až príliš vysoké riziko?

Výnos je priamo úmerný riziku. V tom tkvie spravodlivosť investovania. Dôležité je riziká identifikovať a pracovať s nimi. Kubánske projekty ponúkajú vysoké výnosy, a preto musíme rátať aj so špecifickými druhmi rizika. Vysoké percentá sme si zaslúžili rokmi práce a úsilia. Hoci je kubánsky trh nenasýtený, je naň v súčasnosti veľmi ťažké preniknúť. Nám sa to podarilo.

Keby sa dnes európsky podnikateľ rozhodol investovať na Kube, v danej situácii je to preňho takmer nemožné. Cesta tam vedie cez dlhoročné osobné rokovania s miestnymi, cez trpezlivé a postupné získavanie dôvery partnerov. Proxente sa to poradilo po siedmich rokoch úsilia. Zmluvu o spoločnom podniku sme s kubánskou vládou podpísali v roku 2019.

Aké silné stránky má projekt na Kube?

Plánované hospodárstvo nám poskytuje obrovskú výhodu. Nesie so sebou prepracovaný biznis plán. Vláda má k dispozícii veľmi presné čísla. Na základe toho vieme s prehľadom vypočítať naše zisky. Na jednej strane nám Kubánci odkúpia všetko, čo sa v našej továrni vyrobí, na druhej strane sa musíme vyrovnať so špecifikami, ktoré Kuba prináša.

Na aké riziká by mal byť investor, ktorý sa rozhodne pre projekty na Kube, pripravený?

Dali sme si vypracovať štúdiu uskutočniteľnosti. Analýza nás upozornila na výhody aj potenciálne riziká. Každé sme boli schopní ošetriť, respektíve máme definovaný plán, aké kroky podniknúť pri tom-ktorom riziku. So záujemcami o investovanie na Kube ich vždy detailne a otvorene prechádzame.

Je tu aktuálne aj politické riziko?

Áno, je. No niektoré z týchto rizík považujeme dokonca za výhodu. Ak by totiž na Kube padol režim, budeme medzi prvými zahraničnými hráčmi v konkurenčnom prostredí. Pomer rizík a výnosov je férový. Kuba je jeden z našich najprecíznejšie zdokumentovaných projektov. Každú eventualita máme zdokumentovaná do detailov.

Sú teda výnosy hodné vyššieho rizika?

Ako spoločnosť sme si položili na váhu možné zisky a riziká. Všetci spolu sme sa rozhodli, že do týchto projektov chceme ísť, pretože výnosy na Kube sú reálne. Prijali sme kvalifikované rozhodnutie s vedomím plusov aj mínusov. Myslíme si, že tento projekt má veľkú šancu sa podariť. A že naše úsilie jehodné výnosov, ktoré dokážeme získať iba na Kube.

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!