5 bariér, ktoré znižujú vaše zisky

Každý investor by chcel poznať čarovnú formulku úspešnej investície. Nanešťastie, zázračné recepty v tejto sfére neexistujú. Niektorým sa však zvykne dariť lepšie, iným horšie. Prečo je to tak?

Mnoho ľudí totiž hľadá práve tie zaručené recepty, namiesto toho, aby sa zamysleli nad bariérami, ktoré im bránia v zhodnocovaní majetku. Vybrali sme 5 tých, ktoré investorov najčastejšie odkláňajú od rozumných rozhodnutí.

Úzkosť
S investovaním peňazí sa spája podobný pocit, ako keď rodič pustí svoje dieťa do sveta. Dúfa, že mu bude dariť, že sa mu nič zlé nestane, a že sa stane úspešným. To isté platí aj pri investovaní. Ťažko zarobené peniaze môžu krátkodobo stratiť na hodnote, čo vyvoláva pocit úzkosti.

Úzkosť zase vedie k emocionálnym (a často zlým) rozhodnutiam. Vtedy sa treba zhlboka nadýchnuť a zamyslieť sa nad príčinou. Ak úzkosť spôsobuje niečo, čo môže ovplyvniť dlhodobú hodnotu investície, treba konať. Investície však často kolíšu aj pre menej zásadné dôvody, ktoré nemusia mať vôbec dopad na ich dlhodobé vyhliadky.

Pretlak nových informácií
Problém týkajúci sa najmä začínajúcich investorov, ktorí popri svojej hlavnej činnosti nemajú toľko času získavať nové poznatky z oblasti financií. Investovanie je pre nich nový biznis, plný nových pojmov a nových ľudí. To môže viesť k vnútornej rezignácií a odovzdanosti “osudu”. Jediným receptom na prekonanie tejto bariéry je nájsť si čas na štúdium a o investovaní sa naučiť čo najviac.

Málo sebareflexie
Aké riziko psychicky zvládnem? Preferujem konzervatívne alebo agresívne investovanie? Chcem peniaze zhodnotiť rýchlo alebo v priebehu niekoľkých rokov? Ak viete, aký typ investície pasuje vášmu investorskému profilu, vyhnete sa irelevantným ponukám a zbytočnej mentálnej záťaži.

Opakovanie chýb
Na svete nie je investor, ktorému by sa podarila každá investícia. Chyby sa vyskytnú vždy, no tým najväčším omylom je nepoučiť sa z nich. Pri kúpe cenných papierov je preto vhodné napísať si zoznam “pre a proti”. Po čase sa tak môžete pozrieť na to, čo ste neočakávali alebo prehliadli a zapísať si to do zoznamu minulých chýb. Tento zoznam si potom čítajte vždy, keď zvažujete ďalšie investície.

Ťažké lúčenie s dobrými investíciami
Je veľmi jednoduché vytvoriť si emocionálne puto k investíciám. A to najmä vtedy, ak dokázali dobre zarobiť. To môže viesť k tomu, že investor nebude vnímať signály, že je čas zbaviť sa ich. Namiesto toho prídu otázky typu: čo ak začne hodnota opäť rásť? čo ak bude neskôr rásť ešte viac? Ak tieto otázky nemajú racionálny základ, neriešte ich. Nedržte peniaze tam, kde nezarobia.

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!