Ako sa zdaňujú výnosy z dlhopisov a zmeniek?

Daňové a odvodové zaťaženie je dôležitým faktorom, ktorý treba vziať do úvahy pri rozhodovaní, kam investovať. Príjmy z investícií do cenných papierov majú svoje daňové a odvodové špecifiká. Informácie, ktoré uvedieme nižšie, majú všeobecný, informatívny charakter a zdaňovanie každého subjektu je potrebné riešiť individuálne, s ohľadom na jeho jedinečnú a komplexnú situáciu. Investor by v každom prípade mal túto problematiku riešiť so svojim daňovým poradcom alebo účtovníkom.

Výnosy z dlhopisov vydávaných na Slovensku v rámci skupiny Proxenta sa fyzickým osobám vyplácajú ponížené o zrážkovú daň, ktorá je aktuálne 19%. To vo všeobecnosti znamená, že klient už nemá žiadne ďalšie daňové ani odvodové povinnosti. Právnickým osobám sa výnosy z dlhopisov vyplácajú v hrubom, zdaňovanie si následne klienti riešia individuálne v daňovom priznaní spoločnosti.

V prípade zmenkového programu dostávajú klienti nezdanené výnosy, či už investujú ako fyzická alebo ako právnická osoba. Zo zákona vyplýva povinnosť tento výnos zdaniť a v prípade fyzickej osoby tiež odviesť odvod do zdravotnej poisťovne.

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

  PROXENTA Week

  Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

  Produktová zóna

  Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

  Chcem vedieť viac

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!