Články

Alikvotný úrokový výnos pri dlhopisoch

Aby sme dobre a ľahko pochopili ako funguje dlhopis, je dobré na chvíľu si predstaviť dlhopis tak, ako bežne vyzeral v minulosti. To nám pomôže oveľa ľahšie pochopiť jeho fungovanie dnes, keď má väčšina dlhopisov už len podobu zápisu v registri a nevydáva sa ako listina.

Prečítať si viac
Ako porovnávať výnosy z cenných papierov

Jedným z kritérií, podľa ktorého sa investori rozhodujú pre konkrétny cenný papier, je ich výnos. Pri posudzovaní výnosov z cenných papierov je dôležité brať do úvahy niekoľko skutočností. Aké to sú vysvetlila Renata Domčeková v pravidelnej rubrike Slovník investora v relácii Investujeme na TA3.

Prečítať si viac
Druh a podoba cenných papierov

Pred investovaním sa musí investor detailne oboznámiť s cenným papierom, aby sa vedel rozhodnúť o prípadnom nákupe. Investori majú k dispozícii dokumenty, ktoré zákon prikazuje emitentom vydávať pre jednotlivé typy cenných papierov a emisií, ktoré by im mali uľahčiť rozhodovanie. O tom, aké informácie sú obsiahnuté v jednotlivých dokumentoch, rozprávala Renata Domčeková v pravidelnej rubrike Slovník investora v relácii Investujeme.

Prečítať si viac
Pandémia urýchlila digitalizáciu investičného sprostredkovania

Presun rôznych služieb do online priestoru je v poslednom období častou témou. Pandémia väčšinu spotrebiteľov posunula, ľudia si stále viac zvykajú na online poskytovanie služieb aj v oblastiach, kde si to predtým nevedeli predstaviť. Jednou z nich je aj investičné sprostredkovanie.

Prečítať si viac
Ako financujú developeri výstavbu realitných projektov?

Developerské projekty sú finančne veľmi náročné. Mnohí developeri preto vydávajú vlastné cenné papiere a zo zdrojov získaných ich predajom financujú svoje aktivity. Tieto peniaze sú však pre developera spravidla drahšie ako bankové úvery. Aký je v prípade developerských projektov optimálny finančný mix, aby nebola ohrozená ich návratnosť?

Prečítať si viac
Finančný poradca vs. finančný sprostredkovateľ. Aký je medzi nimi rozdiel?

Legislatíva definuje finančné poradenstvo a finančné sprostredkovanie ako dve rozdielne služby. Prečo je to tak a aký je rozdiel medzi finančným poradenstvom a finančným sprostredkovaním?

Prečítať si viac
Sporenie nie je investovanie. Aký je medzi nimi rozdiel?

Každý, kto neminie všetky peniaze, ktoré zarobí, musí riešiť otázku, ako naložiť s prostriedkami, ktoré mu na konci mesiaca zostanú. Na výber má prakticky dve možnosti – môže si ušetrené peniaze odkladať na bežnom či termínovanom účte, alebo ich bude investovať.

Prečítať si viac
Ako sa pripraviť na dôchodok?

Dôchodok je časť života, ktorú podvedome v mysli odkladáme. Často na neho začneme myslieť až príliš neskoro. Výsledkom je, že sa nedokážeme dostatočne finančne pripraviť. Ešte stále sme totiž zvyknutí, že na dôchodku sa o nás postará štát. Ako vyzerá dôchodkový systém na Slovensku teraz a aké zmeny ho vplyvom demografie neodvratne čakajú?

Prečítať si viac
Ako dostať rodinný rozpočet pod kontrolu?

Prieskumy hovoria, že Slováci majú v zvládaní rodinných financií značné medzery. Nie je to pritom len otázka výšky príjmov, ale aj štruktúry výdavkov. Aké pravidlá by sme mali pri manažovaní rodinného rozpočtu používať?

Prečítať si viac
V čom spočíva služba riadenia investičného portfólia?

Jednou z mnohých otázok, ktorú si musí investor zodpovedať pri budovaní a správe svojho investičného portfólia je, či sa bude o svoje investičné portfólio starať sám, alebo využije odbornú službu riadenia portfólia. Čo môže klient očakávať, ak sa rozhodne túto službu využiť?

Prečítať si viac

PROXENTA Week

Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

Produktová zóna

Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

Chcem vedieť viac

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!