Články

Ochrana investora na kapitálovom trhu

Po tridsiatich rokoch od revolúcie máme na Slovensku prostredie, kde je investor dostatočne chránený. K ochrane investorov prispieva európska smernica MiFID, ale aj dohľad Národnej banky Slovenska, existencia Garančného fondu investícií a ďalšie ochranné prvky na kapitálovom trhu. V čom táto ochrana spočíva?

Prečítať si viac
Bitcoin a jeho úloha v portfóliu investora

Investície do virtuálnych mien sú stále populárnejšie. Ich synonymom sa stal Bitcoin, ktorý je najznámejšou a zároveň aj najžiadanejšou kryptomenou súčasnosti. Ako sa k Bitcoinu stavia investorská verejnosť? Ide stále o menšinový žáner, ktorý zaujíma najmä nadšencov, alebo sa kryptomeny stávajú súčasťou investorského mainstreamu?

Prečítať si viac
Spoznajte, aký typ investora ste

Každý investor vstupuje do investovania s inými očakávaniami a inými dispozíciami. To, či ide o konzervatívneho alebo odvážneho investora, závisí od jeho vzťahu k riziku, teda schopnosti akceptovať prípadnú stratu. Nie každý je totiž pripravený na to, že svoj vklad uvidí, hoci len dočasne, v červených číslach.

Prečítať si viac
Ako obchodovať na burze

Zaujíma vás obchodovanie na burze, ale neviete, ako a kde začať? Dobrá správa je, že obchodníkom sa môže stať prakticky každý, teda aj vy. Spôsobov, ako sa môžete do obchodovania zapojiť, je niekoľko a sú medzi nimi veľké rozdiely.

Prečítať si viac
Podľa čoho sa rozhodnúť, či investovať ako fyzická alebo právnická osoba?

Finančný agent sprostredkuje zmluvný vzťah medzi investorom a finančnou inštitúciou – obchodníkom s cennými papiermi, správcovskou spoločnosťou alebo bankou. Tá potom založí investorovi majetkový účet a poskytuje mu finančné služby. Kto ale môže byť investorom a teda majiteľom majetkového účtu? Môže byť investorom napríklad aj dieťa alebo právnická osoba?

Prečítať si viac
Ako zarobiť na realitnom boome?

Nehnuteľnosti sú dobrým príkladom sektora, ktorému sa na Slovensku darí. Vnímame, ako sa okolo nás vo veľkom stavia, predáva a prenajíma a možno si hovoríme, aká je škoda, že aj my sami nemáme zopár miliónov, ktoré by sme mohli zainvestovať. Dobrá správa je, že na ziskovosti realitného sektora sa môže podieľať aj bežný, retailový investor. Ako?

Prečítať si viac
Čo je Garančný fond investícií a na čo slúži?

Väčšina ľudí vie, že peniaze v bankách má chránené. Nie každý ale pozná do detailu povahu tejto ochrany a chápe, na čo všetko sa vzťahuje a na čo už nie. Aké garancie zo strany garančných fondov má teda klient v banke a aké pri investovaní?

Prečítať si viac
Investičný trojuholník pomáha investorom pri rozhodovaní

V ekonomických učebniciach sa označuje pojmom „magický“. Považuje sa za absolútny základ toho, čo by mal investor ovládať. Investičný trojuholník pomáha investorom pri posudzovaní investícií. Ako tento trojuholník vyzerá a na čo sa dá použiť?

Prečítať si viac

PROXENTA Week

Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

Produktová zóna

Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

Chcem vedieť viac

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!