Články

Ako sa pripraviť na dôchodok?

Dôchodok je časť života, ktorú podvedome v mysli odkladáme. Často na neho začneme myslieť až príliš neskoro. Výsledkom je, že sa nedokážeme dostatočne finančne pripraviť. Ešte stále sme totiž zvyknutí, že na dôchodku sa o nás postará štát. Ako vyzerá dôchodkový systém na Slovensku teraz a aké zmeny ho vplyvom demografie neodvratne čakajú?

Prečítať si viac
Ako dostať rodinný rozpočet pod kontrolu?

Prieskumy hovoria, že Slováci majú v zvládaní rodinných financií značné medzery. Nie je to pritom len otázka výšky príjmov, ale aj štruktúry výdavkov. Aké pravidlá by sme mali pri manažovaní rodinného rozpočtu používať?

Prečítať si viac
V čom spočíva služba riadenia investičného portfólia?

Jednou z mnohých otázok, ktorú si musí investor zodpovedať pri budovaní a správe svojho investičného portfólia je, či sa bude o svoje investičné portfólio starať sám, alebo využije odbornú službu riadenia portfólia. Čo môže klient očakávať, ak sa rozhodne túto službu využiť?

Prečítať si viac
Čo je investičná stratégia?

V najširšom zmysle slova je cieľom a zmyslom investovania vždy zhodnotiť voľné finančné prostriedky, čiže získať výnos. Ak ale chceme zadefinovať investičný cieľ konkrétneho investora, musíme to urobiť podrobnejšie. Keď poznáme presný investičný cieľ investora, môžeme spolu s ním vybrať vhodnú investičnú stratégiu.

Prečítať si viac
Ako funguje zložené úročenie?

Zložené úročenie je fenomén, ktorému je nutné porozumieť, ak chcete svoje financie dobre spravovať. Je to druh úročenia, pri ktorom sa neúročí len istina, ale aj úroky z predchádzajúceho obdobia. Podmienkou je, že s investíciou a jej zhodnotením počas celej doby nehýbeme, ale necháme ich pracovať.

Prečítať si viac
Hrozí nám realitná bublina?

Ceny nehnuteľností prudko rastú. Tempo ich zvyšovania je najrýchlejšie od roku 2008. Čoraz častejšie sa preto hovorí o realitnej bubline. Nafukuje sa naozaj, alebo zatiaľ nemáme dôvod sa znepokojovať?

Prečítať si viac
Rastúce trhy lákajú investorov. Môžu na nich zarobiť viac

V predchádzajúcom diele rubriky „Slovník investora“ sme rozprávali o tom, prečo je dôležité investovať aj v zahraničí. Investovaním vo viacerých krajinách súčasne rozkladáme investičné riziko. Podľa čoho sa ale rozhodnúť, v ktorej krajine investovať?

Prečítať si viac
Prečo by ste mali investovať v zahraničí?

Jedným z rizík, ktoré môže ohrozovať vaše investície v zahraničí, je politické riziko. Otázka znie, prečo by ste mali toto riziko podstupovať? Prečo by ste mali investovať v zahraničí, keď domácu situáciu poznáte najlepšie a teda sa môžete lepšie zorientovať na trhu?

Prečítať si viac
Nová tvár Slovníka investora je Martin Kubalík

Slovník investora, ktorý je pravidelnou súčasťou relácie Investujeme na TA3, dostal novú tvár. Po Renáte Domčekovej prebral štafetu finančný riaditeľ investičnej skupiny Proxenta Martin Kubalík. Divákov TA3 tak bude odteraz vzdelávať v otázkach investovania a priblíži im základné pojmy spojené s investíciami.   „Aktivity v oblasti finančného vzdelávania ma vždy zaujímali a bolo mojou ambíciou sa im venovať. Pri príchode do Proxenty to […]

Prečítať si viac
Inflácia: Tichý požierač úspor

Inflácia znižuje hodnotu peňazí, ktoré máme na bankovom účte bez toho, aby to niekto videl. Pôsobí síce potichu a nebadane, no nemilosrdne. Ako je vôbec možné, že nám z účtu ubúdajú peniaze?

Prečítať si viac

PROXENTA Week

Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

Produktová zóna

Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

Chcem vedieť viac

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!