Články

Bývalý minister Mihál: Štátne dôchodky budú, otázna je ich výška

Slovenská populácia starne. Sporenie na dôchodok je preto čoraz dôležitejšie. Dôchodkový systém bude v budúcnosti čeliť dvom nepriaznivým demografickým trendom. Bude to úbytok počtu aktívnej populácie a starnutie obyvateľstva. Ako to teda vyzerá s našimi budúcimi dôchodkami? Bude na ne v štátnej kase dosť peňazí?

Prečítať si viac
Analytik Púchly: Pandémia je stále nepredvídateľná, je dobré, že máme rezervu

Pandémia koronavírusu tvrdo zasiahla aj slovenský rozpočet a jeho plánovanie. Výdavky rezort financií odzrkadlil v novele štátneho rozpočtu. Navýšil ho o takmer štyri miliardy eur. Nezaobišlo sa to ale bez problémov. Proti sa postavila koaličná SaS a na poplach bili aj odborníci. Vyrovnaný rozpočet sa nám čoraz viac vzďaľuje.

Prečítať si viac
Pavol Kožík na TA3: Bytov je málo a situácia bude ešte horšia

Ceny nehnuteľností prudko rastú. V minulom roku narástli o 12 percent, čo je najvyšší prírastok od krízového roku 2008. Na trhu sa preto objavili obavy z toho, že realitný trh sa odtrhol od reálnej ekonomiky. Teda, že sa nafukuje realitná bublina. Je bezpečné investovať do nehnuteľností pri dnešných cenách, alebo by bolo lepšie vyčkať na ich pokles?

Prečítať si viac
Podielové fondy verzus ETF: Aké sú medzi nimi rozdiely?

ETF fondy prežívajú svoje zlaté obdobie. Povesť o zaujímavých výnosoch a nižších poplatkoch sa rýchlo šíri aj medzi drobnými investormi. Tento finančný nástroj bol síce na začiatku určený najmä špecializovaným investorom, dnes, po troch dekádach od ich vzniku, už o nich hovorí aj široká verejnosť. Čo sú ETF fondy a pre koho je investovanie do nich vhodné?

Prečítať si viac
Hypotéku sa neoplatí predčasne splácať, môžete získať 10-násobok ušetrenej sumy

Politika centrálnych bánk stlačila úroky na úveroch na minimum. V priemere na nich Slováci zaplatia len necelé percento. Banky si teda na hypotékach nezarobia ani na infláciu, ktorá sa pohybuje okolo 1,6 percenta. Vo výhode sú tak dlžníci. Investujú do nehnuteľností, ktorých hodnota rýchlo rastie.

Prečítať si viac
Výstavbu bytov brzdí nedostatok pozemkov a zdĺhavé povoľovacie procesy

Bratislava zápasí s nedostatkom bytov. Ponuku novostavieb v hlavnom meste ku koncu prvého štvrťroka tvorilo len 2209 bytov, čo je o 300 menej ako vlani. Podobne je na tom ale celé Slovensko. Podľa štatistík Národnej banky Slovenska klesla výstavba bytov v prvých dvoch mesiacoch tohto roka o desať percent.

Prečítať si viac
Latinská Amerika zažíva enormný ekonomický rast

Latinská Amerika je obrovský trh so 600-miliónmi potenciálnych zákazníkov. Ekonomika regiónu v medzinárodnom porovnaní zaostáva. HDP krajín Strednej a Južnej Ameriky na obyvateľa dosahuje len 40 percent úrovne EÚ a len 25 percent z hodnoty USA. Ale Latinská Amerika je považovaná za atraktívnu destináciu pre podnikateľov z celého sveta. Aké príležitosti ponúka tento trh?

Prečítať si viac
Analytička Lacenová: Tí, ktorí už na Kube sú, majú konkurenčnú výhodu

O takzvanom politickom riziku vie každý, kto plánuje preraziť v zahraničí. Investor totiž nepozná politické prostredie danej krajiny tak dokonale ako v jeho domovskom štáte. Aké možnosti majú investori pri zmierňovaní politických rizík? Na túto tému sa v relácii Investujeme rozprávali finančná analytička zo spoločnosti TopForex Olívia Lacenová a senior analytik Rady slovenských exportérov Jozef Hrabina.

Prečítať si viac
Odborník radí: Zvyšné peniaze nenechávajte na účte v banke

Ako sme na zvyšovanie inflácie pripravení? Mali by sme zmeniť svoje finančné návyky a byť viac finančne aktívni? Je inflácia oprávnene strašiakom sporiteľov a investorov? Krátka odpoveď znie, áno. Inflácia predstavuje prah, ktorý musia investori prekonať, aby ich peniaze začali reálne zarábať. Je však takáto dilema aktuálna aj dnes?

Prečítať si viac
Kožík: Návratnosť investície na Kube je 7 rokov, zmluvu máme na 25

Trh na Kube ešte nie je nasýtený, napriek tomu je naň ťažké preniknúť. Kubánske projekty ale ponúkajú vysoké výnosy, dokonca výrazne vyššie ako tie, ktoré investor dosiahne v Európe. Vyššie výnosy ale znamenajú aj vyššie riziko. O tom ako vyzerá investovanie na Kube hovorili na TA3 v relácii Investujeme generálny riaditeľ investičnej skupiny Proxenta Pavol Kožík a generálny riaditeľ spoločnosti PROXCOR Peter Ivančík.

Prečítať si viac

PROXENTA Week

Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

Produktová zóna

Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

Chcem vedieť viac

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!