Články

Odborníci sa zhodujú, inflácia bude ďalej rásť

Slováci sa naučili odkladať peniaze na účty v banke. Majú tam doložených približne 45 miliárd eur, čo predstavuje až 70 percent ich majetku. Pri prakticky nulovom úročení sa peniaze v zásade znehodnocujú a postupne si za ne kúpite menej. Ako sa teda úspory dajú ochrániť pred rastúcou infláciou? Odpoveď je jednoduchá: Treba sa naučiť investovať.

Prečítať si viac
Úspory spadli o 4 percentá, ochránite ich investovaním

Ceny tovarov a služieb enormne rastú. Do závratných výšin stúpajú ceny energií a tiež napríklad ceny stavebných materiálov. Rastúca inflácia, ktorá v septembri medziročne pokorila hranicu 5 percent, ukrajuje nielen z našich peňaženiek, ale aj z financií, ktoré máme nasporené a uložené v banke.

Prečítať si viac
Čaká nás kryptomenová horúčka?

Časť expertov považuje kryptomeny za jednu z najrevolučnejších síl vo finančnom svete, iná časť odborníkov ale kryptomeny odmieta ako nebezpečnú špekuláciu či dokonca podvod. Majú kryptomeny potenciál stať sa o niekoľko rokov bežným platobným systémom a doplniť tak doteraz používané platobné metódy a papierové peniaze?

Prečítať si viac
Odborník radí: Nezamieňajte si špekuláciu s investovaním

Na Slovensku nie je možnosť efektívne investovať. ETF fondy sú lepšie ako podielové fondy. Investovanie je vysoko rizikové. Bitcoin je štandardná investícia. S investovaním sa spája množstvo mýtov. O tých najrozšírenejších z nich diskutovali v relácii Investujeme Stanislav Pánis, analytik J&T Banky a Michal Májek, člen predstavenstva Tatra Asset Management.

Prečítať si viac
Vyčkávať alebo kupovať byt na investíciu?

Slováci sú známi pozitívnym vzťahom k nehnuteľnostiam. 9 z 10 Slovákov býva vo vlastnom byte či dome a viac ako 70 percent Slovákov vlastní nehnuteľnosť nezaťaženú hypotekárnym úverom. Dostupnosť bývania však v posledných rokoch klesá. Môžu za to najmä rastúce ceny nehnuteľností, ktoré nezastavila ani pandémia.

Prečítať si viac
Ženy sú viac sporivé a peniaze si odkladajú na konkrétne ciele

Investovanie nie je iba doménou mužov, ale čoraz častejšie sa v ňom presadzujú aj ženy. A to celkom úspešne. Najnovšie čísla ukazujú, že ženy majú v priemere nasporených o šesť percent viac ako muži. Na sporiacich účtoch majú v priemere 2 000 eur. Až 95 percent žien si peniaze odkladá kvôli finančnej rezerve.

Prečítať si viac
Najhoršie, čo môžete so svojimi peniazmi urobiť, je nechať ich na účte

Slováci držia na bežných účtoch v bankách zhruba 70 % svojho majetku. Ide o 45 miliárd eur, ktoré sú každoročne okresávané infláciou. Možností ako investovať peniaze je pritom viacero. Za týmito nelichotivými štatistikami stojí nízka finančná gramotnosť Slovákov. Nedávny prieskum Eurostatu ukázal, že ľudia jednoducho nevedia o ponúkaných možnostiach.

Prečítať si viac
Vynovená relácia Investujeme sa vracia na obrazovky TA3

Po letnej prestávke sa na obrazovky TA3 vracia relácia Investujeme. Tá prešla viacerými zmenami a moderátorskej taktovky sa chopila ekonomická a investičná analytička Lenka Buchláková. Relácia získa novú vizualitu a bude obohatená aj o infografiky a praktické informácie.

Prečítať si viac
Bývalý minister Mihál: Štátne dôchodky budú, otázna je ich výška

Slovenská populácia starne. Sporenie na dôchodok je preto čoraz dôležitejšie. Dôchodkový systém bude v budúcnosti čeliť dvom nepriaznivým demografickým trendom. Bude to úbytok počtu aktívnej populácie a starnutie obyvateľstva. Ako to teda vyzerá s našimi budúcimi dôchodkami? Bude na ne v štátnej kase dosť peňazí?

Prečítať si viac
Analytik Púchly: Pandémia je stále nepredvídateľná, je dobré, že máme rezervu

Pandémia koronavírusu tvrdo zasiahla aj slovenský rozpočet a jeho plánovanie. Výdavky rezort financií odzrkadlil v novele štátneho rozpočtu. Navýšil ho o takmer štyri miliardy eur. Nezaobišlo sa to ale bez problémov. Proti sa postavila koaličná SaS a na poplach bili aj odborníci. Vyrovnaný rozpočet sa nám čoraz viac vzďaľuje.

Prečítať si viac

PROXENTA Week

Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

Produktová zóna

Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

Chcem vedieť viac

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!