Blog Kuba 4. časť – Pomôžu nám kubánski lekári?

Priatelia, ako sa vám darí? Vám, vašej rodine, vášmu podniku? Ako ste opäť nabehli na „normál“? Vždy som vedel to, či si teraz vďaka doznievajúcej koronakríze uvedomujem ešte viac. Najlepšia investícia v živote je do ľudí. S tými „mojimi“ sa nám za desať rokov podarilo rozdeliť portfólio projektov Proxenty medzi štyri hlavné oblasti (development, Asset Management, medzinárodný obchod a potravinárstvo), dva kontinenty, dve meny. Vďaka diverzifikovanému portfóliu je investícia u nás aj v čase krízy bezpečná. S tými „mojimi“ sa nám podarilo dobre zvládnuť aj uplynulé mesiace.

Aparta, corona!

Časť podnikateľských aktivít sme umiestnili na Kubu. Vo februári, keď sme ešte neverili, že by sa epidémia mohla bleskovo a masovo rozšíriť aj k nám, som odletel na Kubu osobne vybrať dodávateľov kakaa a spoznať aj východnú časť ostrova. Kuba je iný svet. Status izolovaného ostrova jej dáva práve v tomto období extra výhodu. Ďalšou je teplé počasie, no najväčšou zdravotníctvo a veľký počet lekárov. Práve o nich chcem hovoriť.

Kuba má podľa viacerých zdrojov jeden z najlepších zdravotníckych systémov na svete. Často ju verejne vyzdvihoval aj bývalý americký prezident Barack Obama. Patrí ku krajinám s najvyšším počtom lekárov na počet obyvateľov. Pre jedenásť miliónov domácich tu pracuje 90 000 zdravotníkov.

Vývoz kubánskych lekárov

V roku 2005 založil Fidel Castro špeciálnu lekársku brigádu Henryho Reeva (meno dostala po americkom bojovníkovi za kubánsku nezávislosť od Španielska), ktorých krajina vysiela na zahraničné misie. Aktuálne pracuje v 67 krajinách sveta okolo 37 000 kubánskych zdravotníkov. V niektorých štátoch fungujú v rámci bezplatnej pomoci, ostatné krajiny platia za lekárske služby priamo vláde na Kube.

Kubánski lekári sú známi svojou profesionalitou, efektívnosťou a vysokou pracovnou  morálkou. Pomáhali zvládnuť napríklad ničivé zemetrasenie na Haiti či epidémiu eboly v Západnej Afrike. Keď nás zasiahla epidémia koronavírusu, najviac postihnuté  krajiny stáli pred rovnakou otázkou – čo robiť, keď počet infikovaných pacientov geometricky narastá a chýbajú lekári? Viacerým ministrom zdravotníctva skrsla v hlave podobná myšlienka – obrátiť sa na Kubu.

Tak, ako predstaviteľ rezortu zdravotníctva lombardských regionálnych úradov, Giulio Gallera, ktorému v Lombardii, vrátane mesta Crema (50 km od Milána), zúfalo chýbali lekári. O týždeň po jeho vyslanom SOS priletelo 52 lekárov a sestier z Havany. Lombarďania ich vybavili teplým oblečením a na bezpečnú prepravu po meste dostal každý Kubánec bicykel. Do boja proti koronavírusu zavolalo kubánsku „armádu bielych plášťov“ štrnásť krajín na svete, vrátane štátov južnej Ameriky, čínskeho Wuhanu, Talianska či Andorry.

AFP/YAMIL LAGE Lekári a sestry z Kubánskej medzinárodnej lekárskej brigády Henryho Reeva sa lúčia pred odchodom do ťažko postihnutého Talianska, aby pomohli v boji proti šíreniu pandémie

USA vs. svet

Za export služieb (najmä lekárskych) putuje do kubánskej štátnej kasy ročne okolo šesť miliárd amerických dolárov. Teda takmer dvojnásobok toho, čo generujú zárobky z turizmu. Platy lekárov na zahraničných misiách nie sú rovnaké. Napríklad priemerná mesačná mzda kubánskeho lekára pôsobiaceho v Brazílii sa v roku 2018 hýbala niečo nad tritisíc amerických dolárov.

Sedemdesiat percent z nej putovalo na Kubu, tridsať na účet lekára. Tým si výrazne prilepšil, keďže doma zarobí len v priemere sto dolárov za mesiac.

Americký prezident Donald Trump však nie je kubánskym lekárskym exportom príliš nadšený. Prehovára do duše ostatným krajinám, aby nepodporovali komunistický režim a lekársku pomoc od Kuby jednoznačne odmietli.

Myslím si, že v situácii, kedy celý svet sledoval, ako v iných krajinách pacienti zomierajú osamotení a bez adekvátnej pomoci, je mávať zástavou anti komunizmu a zakazovať lekárom pomáhať, doslova neľudské.

Som hrdý na Kubáncov a ich ochotu pomáhať. Za roky rokovaní, ktoré predchádzali uzavretiu nášho kubánskeho kontraktu, som ich spoznal ako priamych, rovných, poctivých a pracovitých ľudí ochotných pomáhať. Som hrdý na to, že môžeme podnikať a spolupracovať s ľuďmi na Kube a vždy, keď je to možné, ich ľudí podporím.

Bilancia na Kube

Pomaly sa aj tu na ostrove, našťastie, vracia všetko do normálu. Oficiálne dáta naznačujú, že kvalitný kubánsky zdravotný systém sa s epidémiou koronavírusu dobre vyrovnal. Kuba registrovala od polovice mája 2020 denne už menej ako dvadsať potvrdených prípadov (v porovnaní s päťdesiatimi až šesťdesiatimi novými prípadmi z apríla 2020). Celkovo, pri jedenástich miliónoch obyvateľov, hlási 1,916 prípadov ochorenia a  81 úmrtí.

Krajina zároveň v rámci prevencie testuje viaceré vlastné liečivá. V máji 2020 informovala o vývoji dvoch typov liekov kubánskou biotechnologickou spoločnosťou, ktoré pomáhajú zvládnuť zápalové reakcie v tele spôsobené COVID – 19.

AP/RAMON ESPINOSA Kubánske orgány vyžadujú používanie rúšok mimo svojho domova pre všetkých obyvateľov

Jedným z nich má byť nový druh peptidu, ktorý je podľa oficiálnych vyjadrení krajiny objavom kubánskych biotechnologických laboratórií. Látka je v druhej fáze klinických testov.

„Približne 80% pacientov s ochorením COVID – 19, ktorí sa ocitli v kritickom stave, zomiera. Na Kube vďaka týmto liekom dokážeme práve 80% pacientov v kritickom stave zachrániť,“ vyjadril sa pre kubánsku štátnu  televíziu prezident Miguel Diaz-Canel.

S uvoľnením dopravných obmedzení už s mojim tímom plánujeme cestu na Kubu. Potrebujeme skontrolovať stavebné práce a prejsť detaily začiatku výroby. Stále rátame s tým, že začneme vyrábať ešte na konci roka 2020.

Držme si spoločne palce, aby nám situácia s vývojom ochorenia všetkým priala. Nech opäť pracujeme s vášňou a zodpovednosťou. A nech v každej situácii zostaneme zdraví a rovní. Bez ohľadu na vonkajšie otrasy.

 

Váš Palo Kožík.

Hľadáte bezpečné zhodnotenie úspor, alebo ste skúsený investor a rozmýšľate nad rozšírením portfólia? Ste na správnom mieste.

PROXENTA Week

Prihláste sa na odber noviniek raz týždenne do e-mailovej schránky

Produktová zóna

Po jednoduchej registrácii nájdete na podstránke klubu podrobné informácie o produktoch, produktové kalkulačky a dokumenty na striahnutie.

Chcem vedieť viac